Według nieoficjalnych informacji dzisiejsze posiedzenie rządu RP może być okazją do przyjęcia aktualizacji strategii energetycznej Polski uwzględniającej priorytety suwerenności energetycznej. Resort klimatu przedstawił jej założenia trzeciego kwietnia.
BiznesAlert.pl ustalił, że posiedzenie rządu RP z czwartego kwietnia może być okazją do przyjęcia aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, której warianty widział nasz portal. Trzy opcje zmiany miksu energetycznego Polski zakładają różne role gazu i węgla w latach dwudziestych i trzydziestych XXI wieku w odpowiedzi na rozwój Odnawialnych Źródeł Energii.
Ministerstwo klimatu i środowiska przedstawiło założenia aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku na konferencji trzeciego kwietnia. Ma wzrosnąć rola węgla kosztem gazu ze względów bezpieczeństwa. Kryzys energetyczny podsycany przez Gazprom zniechęcił Polskę do większego wykorzystania gazu jako paliwa przejściowego, więc w latach dwudziestych większą rolę mają odgrywać bloki węglowe, z których część będzie pracować dłużej o dwa-trzy lata dzięki programowi Bloki 200+. W latach trzydziestych i czterdziestych energetyka ma zostać zaś zdominowana przez duet atomu i OZE.
Porządek obrad rządu czwartego kwietnia nie został ujawniony do czasu publikacji tego materiału.
Wojciech Jakóbik
Aktualizacja PEP2040: Więcej OZE i atomu. Gaz zejdzie na drugi plan