Dzisiaj miało miejsce posiedzenie rządu, w programie znalazło się miejsce na kwestie energetyczne. Przyjęto projekt nowelizacji ustawy na temat dalszego mrożenia cen.
Ustępujący rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, według którego ceny energii, ciepła i gazu ciągle mają być mrożone w 2024 roku. Ma to uchronić odbiorców przed nagłym skokiem cen. Dalszą ochroną objęto gospodarstwa domowe, podmioty użyteczności publicznej i innych „odbiorców wrażliwych”. Do tych ostatnich zaliczają się m.in. placówki służb zdrowia, szkoły czy przedsiębiorstwa.
– Zastosowane w 2023 roku mechanizmy ochrony odbiorców energii sprawdziły się w praktyce i skutecznie ustabilizowały ceny oraz proporcjonalnie rozłożyły obciążenia finansowe. Proponujemy przedłużenie wsparcia, które bilansuje zdolność finansową gospodarstw domowych, ceny nośników energii na rynkach i łączny koszt systemu wsparcia obciążający budżet państwa – mówi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Projekt zakłada, że niezależnie od wzrostu cen i stawek opłat dystrybucyjnych za energię elektryczną będą one stabilizowane do poziomu cen i stawek opłat taryfowych z 2022 roku. Będą one stosowane do limitu 3 MWh w przypadku gospodarstw domowych, do 3,6 MWh przy gospodarstwach w których zamieszkuje osoba niepełnosprawna i 4 MWh dla rolników i rodzin mających Kartę Dużej Rodziny. Jeżeli ten limit zostanie przekroczony to cena maksymalna wzrośnie do 693 MWh. Według nowelizacji będzie też zagwarantowana cena maksymalna za paliwa gazowe, wyniesie ona 200 zł za MWh, stawki opłat dystrybucyjnych za gaz będą niezmienione względem 2023 roku, przy odbiorcach objętych ochroną taryfową.
– Proponowana ustawa przewiduje utrzymanie wysokości ponoszonych przez tych odbiorców cen i stawek opłat za dostarczone ciepło systemowe na poziomie nie wyższym niż ceny i stawki opłat stosowane wobec odbiorców ciepła w dniu 30 września 2022 rok powiększone o 40 procent w każdej grupie taryfowej w danym systemie ciepłowniczym – czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Dziś Rząd przyjął projekt ustawy chroniący odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Ustawa zakłada przedłużenie funkcjonowania mechanizmów osłonowych funkcjonujących w 2023 r. Liczę na szybkie procedowanie przepisów przez Parlament, tak aby zapewnić bezpieczeństwo…
— Anna Moskwa (@moskwa_anna) November 21, 2023
Ministerstwo Klimatu i Środowiska / Marcin Karwowski