Rząd Niemiec chce ratować Rafinerię Schwedt

9 maja 2022, 11:15 Alert

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck ma odwiedzić Rafinerię Schwedt, która będzie zagrożona w przypadku embarga na ropę z Rosji. Rząd w Berlinie chce „zabezpieczyć” ten obiekt. Jak dotąd nie ma na to zgody właścicieli rafinerii.

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.
Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Problemy Rafinerii Schwedt

Przed planowaną na poniedziałek wieczorem wizytą federalnego ministra gospodarki Roberta Habecka w Rafinerii Schwedt, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Michael Kellner podkreślił, że resort chce ratować obiekt, który będzie zagrożony w przypadku embarga na ropę z Rosji: – Chcemy porozmawiać z pracownikami i jasno powiedzieć, że podejmiemy wszelkie niezbędne kroki, aby zabezpieczyć Schwedt w krótkim okresie. W perspektywie średnioterminowej chcemy wspierać przejście na ekologiczny wodór, biochemię i gospodarkę o obiegu zamkniętym w zakładzie w Schwedt. Dzięki dużej ilości zielonej energii i doskonale wyszkolonym specjalistom można to osiągnąć – powiedział w rozmowie z telewizją RND.

Rafineria Schwedt, która zatrudnia 1200 osób, należy do rosyjskiego koncernu Rosnieft. Według informacji RND utrudniało to inwesycje i modernizację obiektu. Do tej pory Rosnieft zablokował produkcję zielonego wodoru. Aby to zmienić, konieczna jest zmiana właściciela. Rafineria przerabia ropę z rurociągu Przyjaźń, biegnącego z Rosji przez Białoruś i Polskę do Niemiec.

Habeck i Kellner spotkają się w poniedziałek wieczorem najpierw z kierownictwem i radą zakładową, a następnie z pracownikami.

RND/MOZ.de/Michał Perzyński