KOMENTARZ
Agata Rzędowska
Redaktor BiznesAlert.pl
Elektromobilność wymusza pewne zachowania. Dyskusja czy właściciele hybryd mają równe prawa z właścicielami samochodów zeroemisyjnych przy stacjach ładujących trwa np. w USA gdzie przyrost samochodów potrzebujących wtyczki w tej chwili jest na poziomie 10 tysięcy egzemplarzy miesięcznie.
[tt]Ładowarki można rezerwować z wyprzedzeniem, ale nadal bywają do nich kolejki[/tt]. Dlatego tak ważne jest żeby użytkownicy korzystali z zasobów nie przeszkadzając sobie nawzajem.
- Oczywiście nie można porównywać sytuacji osoby jeżdżącej samochodem zeroemisyjnym z sytuacją użytkownika hybrydy. Naturalnym wydaje się, że ładujący hybrydę widząc w potrzebie użytkownika samochodu elektrycznego zwyczajnie odstąpi swoją wtyczkę. Będzie życzliwy, choć niestety nieco zwiększy emisję spalin.
- Kolejna sprawa to odwieszanie wtyczki. Tak jak odwieszasz pistolet na stacji benzynowej, tak nie zostawiasz wtyczki luzem na ulicy. To niedopuszczalne żeby kable leżały luzem wokół ładowarki.
- [tt]Dbaj o czystość. To także w twoim interesie jest aby nie pobrudzić się przy ładowaniu[/tt]. Warto mieć przy sobie papierowe ręczniki albo jednorazowe ściereczki do czyszczenia. Zadbaj o czystość nawet jeśli zdarza się, że inni tego nie robią. Pamiętaj, że właściciele miejsc gdzie ładujesz swój samochód, jeśli to np. parking przy restauracji nie są dozorcami, udostępniają miejsce i chcą aby było ono czyste.
- Pamiętaj! [tt]Nigdy, przenigdy nie parkuj swojego samochodu na miejscu przeznaczonym do ładowania[/tt]. Prosta zasada: nie używasz, nie blokuj dostępu innym. Nawet jeśli oznakowania nie mówią wprost o tym, że jeśli nie ładujesz nie powinieneś tu stać. Nie podoba się nam kiedy użytkownicy samochodów konwencjonalnych parkują na miejscach przeznaczonych do ładowania. Co dopiero można pomyśleć o użytkowniku samochodu EV, który blokuje dostęp do szybkiej ładowarki innym…
- Podsumowując, cóż, bądź po prostu życzliwy i buduj dobry wizerunek użytkowników samochodów EV, to będzie procentować.