Rzędowska: Wodorowa rewolucja w transporcie

29 sierpnia 2017, 13:00 Infrastruktura

 

Toyota swoim modelem auta napędzanego ogniwami wodorowymi przeciera światowe szlaki. W sensie dosłownym. Pojedyncze egzemplarze modelu Mirai pokazywane są w najdalszych zakątkach świata po to by popularyzować ekologiczny napęd. Wraz z modelami Mirai podróżują mobilne stacje tankowania wodoru (tak było między innymi w Polsce). Toyota, chcąc by ogniwa wodorowe jak najszybciej stały się paliwem stosowanym w motoryzacji (a nawet transporcie), udostępnia swoje opatentowane technologie nie pobierając nawet za nie opłat – pisze Agata Rzędowska, redaktor BiznesAlert.pl.

Hydrocar Premier z Polski

W zeszłorocznym Motor Show w Krakowie miał premierę polski model auta zasilanego wodorem. Biały sportowy Premier. Opracowany w Polsce, zaprojektowany w Polsce i przez polskich inżynierów kusił odwiedzających targi swoim nowoczesnym wyglądem. Prototypowe auto pionierskim przedsięwzięciem na polskim rynku. Do tej pory za konstruowanie aut na wodór nikt się w naszym kraju na poważnie nie zabierał. Hydrocar Premier to efekt współpracy RIOT Technologies (spin offu z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie) oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Wodór na szynach

Rynek pojazdów napędzanych ogniwami wodorowymi się powiększa. W przyszłym roku roku po Niemczech będzie można podróżować cichym ekologicznym składem Coradia iLint. To przełom co do tego nie ma wątpliwości. Tak o projekcie mówi wiceprezes Didier Pfleger Alstom, producenta Coradia iLint „testowy przejazd pociągu jest krokiem milowym w dążeniu do ochrony środowiska i innowacjach technologicznych. Alstom wraz z wyprodukowaniem Coradia iLint staje się pierwszym producentem oferującym bezemisyjną alternatywę dla produkowanych na masową skalę pociągów”. Projekt jest efektem współpracy Alstom z niemieckim Ministerstwem Transportu.

Kostarykanie pojadą wodorowym autobusem

Kraje chcące w transporcie miejskim stawiać na ekologię zaczynają interesować się nowoczesnymi technologiami. Efektem tego jest pojawienie się w odległej od Europy Kostaryce pierwszego napędzanego wodorem autobusu. Kostaryka prowadzi szeroki program elektryfikacji transportu i powoli staje się liderem elektromobilności w swoim regionie. Dostarczenie pierwszego wodorowego autobusu miało miejsce w sierpniu 2017 roku. Było to wydarzenie istotne z punktu widzenia całej Ameryki Środkowej, ponieważ w żadnym innym kraju tego regionu wodorowe autobusy jeszcze nie gościły.