Rzędowska: Wspólny bilet na bus i kolej w Polsce?

13 stycznia 2017, 07:30 Drogi

W siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu podpisano list intencyjny, który ma zaowocować wprowadzeniem w ciągu kilku najbliższych miesięcy wspólnego biletu na kolej i busy – pisze redaktor BiznesAlert.pl Agata Rzędowska.

Maciej Małecki, sekretarz stanu w zlikwidowanym Ministerstwie Skarbu Państwa, w wystąpieniu wprowadzającym do podpisania listu intencyjnego powiedział: „nowy nadzór nad spółkami skarbu państwa, nowy model zarządzania majątkiem to dopiero początek. Mamy pierwszy krok za sobą, na końcu tej wspólnej drogi będzie wspólny bilet autobusowy, kolejowy i wreszcie miejski”. Małecki w swoim wystąpieniu podkreślił, że współpraca PKS i Przewozów Regionalnych ma być po to by pasażer, czyli klient i jego potrzeby były na pierwszym miejscu.

Klient powinien decydować czym podróżuje

Małecki, co uwypuklał w wypowiedzi, z perspektywy posła działającego na obszarze Mazowsza a nie Warszawy wie z doświadczenia jak ważny jest komfort codziennych dojazdów do pracy. „Pasażer czyli klient będzie na pierwszym miejscu i powinien decydować jakim środkiem komunikacji będzie się poruszał. Powinien mieć zapewniony komfort podróży komunikacją publiczną. Rolą przewoźników jest rozliczenie pieniędzy, które płaci klient”.

Problemy, których nie widać z warszawskich wieżowców

ARP jako udziałowiec Przewozów Regionalnych może pochwalić się zarządczym sukcesem. Spółka przewozowa pierwszy raz w swojej historii uzyskała zyski, ponad 50 milionów złotych. Zapewnienie finansowania na zakup nowego taboru i funduszy na modernizację obecnego to największe wspólne sukcesy w 2016 roku. Dzięki synergii w działaniach PKS i PolRegio zostaną osiągnięte cele biznesowe i rozwojowe stawiane przed spółkami transportowymi przez właściciela.

Budujemy dobre relacje

Hasło „Budujemy dobre relacje” promujące wspólne przedsięwzięcie łączy się z misją społeczną, daje dostęp do komunikacji w „małych ojczyznach” jak powiedział Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński. Dobre relacje to także cel, który dzięki działaniu w ramach nowych spółek chce wcielać Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, które podkreślał podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit. Podkreślał także, że dzisiejsze symboliczne podpisanie listu intencyjnego nie byłoby możliwe bez wielomiesięcznej wspólnej pracy. – List intencyjny przypieczętuje to, że przedsiębiorstwa będą konkurencyjne z korzyścią przede wszystkim dla pasażerów – dodał Szmit. – Zależy nam na wzroście liczby pasażerów – kontynuował wypowiedź.

Przełamywać stereotypy

Reprezentanci regionalnych przewoźników PKS podkreślali, że wsłuchują się w potrzeby pasażerów. Szukają najszybszych i najlepszych rozwiązań, które spowodują wzrost zainteresowania podróżami transportem publicznym. Podkreślano, że spółki skarbu chcą współpracować i realizować założenia „wspólnego biletu”. Ambitne cele i realizacja ich pozwalają, jak miało to miejsce w ostatnich dniach, przewozić żołnierzy amerykańskich w ramach trwającej misji polskimi busami PKS. Jak podkreślano nie byłoby to możliwe jeszcze kilka lat temu ze względu na stan floty.

Synchronizacja rozkładów jazdy

Wynikiem współpracy ma być możliwość już w kwietniu 2017 zakupu przez klientów poprzez stronę internetową w ramach jednej transakcji biletów na dwa środki transportu. Kolejnym etapem będzie synchronizacja rozkładów jazdy, tak żeby pasażerowie płynnie poruszali się w ramach wspólnego biletu. Krzysztof Mamiński z PolRegio powiedział, że nowa strona internetowa już działa i będzie rozbudowywana do rozmiarów wspólnej platformy. Już w 2017 roku PolRegio wypuści na tory nowy tabor finansowany z Planu Inwestycyjnego dla Europy.