Krytyczny poziom smogu w Rzymie. Władze ogłosiły zieloną niedzielę

14 stycznia 2019, 13:15 Alert
Watykan

Ekologiczną niedzielę ogłosiły władze Rzymu i wprowadziły zakaz jazdy większości samochodów przez prawie cały dzień. W Wiecznym Mieście w ostatnich dniach smog podniósł się do poziomu krytycznego.

Zakaz ruchu samochodów

Zgodnie z rozporządzeniem władz stolicy Włoch zakaz ruchu samochodów obowiązywać będzie w godzinach od 7.30 do 12.30 i od 16.30 do 20.30. Dotyczy niemal wszystkich pojazdów w wyjątkiem tych z silnikiem benzynowym Euro 6, elektrycznych i hybrydowych, a także na metan i gaz płynny LPG. Mandat za złamanie zakazu wynosi 164 euro.

Ta pierwsza w tym roku niedziela bez samochodu, którą – jak się podkreśla- wymusił stan zanieczyszczenia powietrza budzi protesty handlowców, bo przypada w drugi weekend zimowych wyprzedaży. Rzymski dziennik „Il Messaggero” cytuje wypowiedzi przedstawicieli branży handlowej, którzy mówią, że opracowując kalendarz dni bez samochodu należy brać pod uwagę także zainteresowanie klientów okazjami w sklepach oraz potrzebami ich właścicieli. „Poniesiemy duże straty”- podkreślają kupcy.

Zarząd miasta wyjaśnił zaś, że celem zakazu ruchu jest ograniczenie coraz bardziej dotkliwej emisji trujących substancji i uwrażliwienie mieszkańców na kwestie związane z ochroną środowiska. Dodatkowo zarządzono, że urządzenia grzewcze w budynkach nie mogą być nastawione na temperaturę wyższą niż 18 stopni.

Polska Agencja Prasowa