EnergetykaŚrodowisko

Sąd Najwyższy z Wielkiej Brytanii uznał plany rządu ograniczające emisję za niezgodne z prawem

Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii uznał plany rządowe na rzecz ograniczenia emisji za niezgodne z prawem, co stanowi już drugie orzeczenie przeciwko polityce klimatycznej rządu.

Sprawę wniesiono w lutym 2024 roku, a trzy organizacje ekologiczne – Friends of the Earth, ClientEarth i Good Law Project – argumentowały, że zatwierdzenie Planu Wdrożenia Budżetu Węglowego (Carbon Budget Delivery Plan) przez ówczesnego ministra Granta Shappsa było oparte na niewystarczających danych co do możliwości realizacji poszczególnych polityk. Sędzia Sheldon orzekł, że decyzja ministra opierała się na “błędnym rozumieniu” rzeczywistej sytuacji i że plan zawierał “niewystarczające” informacje.

W odpowiedzi na orzeczenie, rzecznik rządu podkreślił, że Wielka Brytania pozostaje liderem w działaniach klimatycznych, osiągając już połowę drogi do neutralności węglowej. Dodał, że wyrok dotyczy głównie kwestii proceduralnych i nie krytykuje szczegółowych planów w obecnym budżecie. Mimo to, rząd zapowiedział publikację zaktualizowanego raportu w ciągu roku, zgodnie z wytycznymi sądu.

Orzeczenie spotkało się z pozytywnym odzewem ze strony organizacji ekologicznych. Przedstawiciele ClientEarth podkreślili, że wyrok jasno pokazuje, iż rząd nie może liczyć na “wysokie ryzyko i niepewne technologie” jako podstawę dla planu klimatycznego. Organizacje te uznały decyzję sądu za konieczny krok w kierunku bardziej ambitnej i realistycznej strategii klimatycznej, która będzie zgodna z międzynarodowymi zobowiązaniami Wielkiej Brytanii.

Partia Pracy również krytycznie odniosła się do obecnej polityki rządu, a jej przedstawiciel ds. energii, Ed Miliband, nazwał orzeczenie sądu dowodem na “porażkę” rządu w kwestii działań klimatycznych, określając je jako “kompletnie niezdolne do zapewnienia właściwych rozwiązań”.

Organizacje ekologiczne, takie jak Friends of the Earth, liczą, że nowy plan klimatyczny Wielkiej Brytanii przyniesie bardziej wiarygodne środki, które nie tylko ograniczą emisje, ale też przyniosą korzyści społeczne i ekonomiczne, takie jak tworzenie miejsc pracy i obniżenie kosztów energii.

Offshore energy / BiznesAlert.pl


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X