(Wall Street Journal/Reuters/Bartłomiej Sawicki)
Zgodnie z wyrokiem sądu w stanie Wyoming władze federalne nie mają prawa ustalać zasad stosowania szczelinowania hydraulicznego w poszczególnych stanach. Decyzja sądu w praktyce oznacza zablokowanie regulacji wprowadzonej w zeszłym roku, a dotyczącej ustanowienia surowszych norm dla szczelinowania hydraulicznego na terenach publicznych. Regulacje te był krytykowane przez Republikanów oraz branże naftową, która obawiała się ograniczenia tempa wydobycia ropy i gazu z łupków. Spotkały się także z chłodnym przyjęciem ze strony organizacji ekologicznych, które domagały się bardziej radykalnych restrykcji.
Sędzia Scott Skavdahl w stanie Wyoming, wydał orzeczenie, w którym unieważnia rozporządzenie Departamentu Zasobów Wewnętrznych dot. reguł szczelinowania na terenach publicznych, argumentując to brakiem uprawnień do wydawania takich decyzji przez Biuro Gospodarowania Terenem. Kongres bowiem nie przedstawił rządowej agencji stosownych regulacji do narzucania stanom USA przepisów regulujących stosowanie szczelinowania hydraulicznego.
Sędzia Skavdahl, który został powołany na swoje stanowisko w 2011 r. przez Baracka Obamę podkreślił, że jego decyzja nie odnośi się do ewentualnego wpływu na środowisko prac za gazem i ropą łupkową, ale dotyczy tylko kwestii proceduralnych, czy Kongres dał Departamentowi Zasobów Wewnętrznych prawo i instrumenty do uregulowania kwestii szczelinowania.
Orzeczenie określa granice prezydenckiej władzy wykonawczej w czasie, gdy w Kongresie opozycyjna względem prezydenta większość nie chce się zgodzić się na surowsze prawo środowiskowe zaostrzające normy, a tym samym w kwestii szczelinowania ograniczające tzw. „rewolucję łupkową”. Rządowe plany zaskarżone zostały przez stany Kolorado, Północna Dakota, Utah i Wyoming.
Rzeczniczka Departamentu Zasobów Wewnętrznych odmówiła komentarza na temat istoty orzeczenia, ale powiedziała, że rozporządzenie w sprawie agencji odzwierciedla standardy stosowane w przez wiele firm w branży naftowej. – To niefortunne działanie uniemożliwia korzystanie z regulacji dostosowanych do XXI wieku, aby zapewnić wydobycie ropy i gazu w sposób bezpieczny o i odpowiedzialny na terenach publicznych. Oczekujemy,że rząd odwoła się od tego orzeczenia, kierując sprawę do federalnego sądu apelacyjnego i ewentualnie do Sądu Najwyższego – mówi w komentarzu dla Wall Street Journal rzecznika.
Rozporządzenie dot. szczelinowania, wydane przez Biuro w marcu 2015 roku, było przygotowywane od 2012 roku. Objęło one swym zasięgiem tereny federalne, które odpowiadają, za 11 proc. wydobywanego w USA gazu ziemnego oraz 5 proc. ropy.
Z chwilą przyjmowania w zeszłym roku nowych regulacji organizacje ekologiczne podkreślały, że decyzje Białego Domu w kwestii ograniczenia szczelinowania są zbyt łagodne i dotyczą tylko niewielkiej części prowadzonej działalności wydobywczej w USA. Większość prac z wykorzystaniem szczelinowania hydraulicznego odbywa się na gruntach prywatnych, które regulacje z 2015 r. nie obejmują. Jak podaje Reuters 22 proc. wydobycia ropy naftowej w USA odbywa się na gruntach federalnych. Proponowane regulacje w większym stopniu dotyczyły by prac prowadzonych w Zatoce Meksykańskiej, a nie na złożach bogatych w łupki. Obecnie ponad 90 proc. nowym odwiertom lądowym towarzyszy zastosowanie technologii szczelinowania hydraulicznego.
Decyzja sądu w Wyoming wpisuje się w trwającą kampanię w prawyborach prezydenckich w USA. Może to utrudnić zapowiadane przez kandydatkę Partii Demokratycznej, Hillary Clinton podniesienie standardów środowiskowych dotyczących szczelinowania. Postulaty Clintom mogą się jednak okazać jedynie elementem politycznej strategii obliczonej na pozyskanie jak największej liczby wyborców. Obecnie większość prac za gazem ziemnym i ropą naftową odbywa się z wykorzystaniem technologii szczelinowania. – Znaczne ograniczenie stosowania tej metody może wygasić łupkową rewolucje – uważa Katie Brown, rzeczniczka Energy In Depth, ośrodka badań wspieranego przez Independent Petroleum Association of America. To rodzi pytanie czy w obliczu przewagi jaką dała amerykańskiej gospodarce rewolucja łupkowa, amerykańcy politycy zdecydują się na faktyczne ograniczenie stosowania szczelinowania hydraulicznego. W postulaty przedstawiane przez Clinton, powątpiewają także ekolodzy, którzy domagają wprowadzenia całkowitego zakazu szczelinowania hydraulicznego.