Sałek: Porozumienie klimatyczne to jedna z najważniejszych umów naszych czasów

16 listopada 2017, 07:00 Środowisko

„Zmiany klimatyczne są niezaprzeczalnie jednym z największych globalnych zagrożeń, z którymi musi się zmierzyć dzisiejszy świat” – powiedział wiceminister środowiska Paweł Sałek podczas spotkania wysokiego szczebla „Troska o klimat”.

Paweł Sałek / fot. Ministerstwo Środowiska

W wydarzeniu, które odbyło się 15 listopada 2017 r. w ramach szczytu klimatycznego ONZ (COP23) w Bonn, uczestniczyli również m.in. sekretarz generalny ONZ António Guterres oraz sekretarz wykonawcza UNFCCC Patricia Espinosa.

Wiceminister Paweł Sałek podkreślił, że Polska uważa Porozumienie paryskie za jedną z najważniejszych globalnych umów naszych czasów.

„Jego główne cele i wartości – wspólna odpowiedzialność, suwerenny wkład oparty na krajowych warunkach oraz współpraca – doprowadzą nas do neutralnej klimatycznie przyszłości obiecanej w Paryżu obecnym i następnym pokoleniom” – zaznaczył.

Pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej zwrócił również uwagę, że Polska ma doświadczenie we wdrażaniu zrównoważonego rozwoju na skalę światową.

„W 2018 roku Polska będzie gospodarzem 24. szczytu klimatycznego ONZ (COP24) i po raz trzeci ugości delegatów w Polsce, tym razem w Katowicach – w mieście udanej, zrównoważonej transformacji” – powiedział.

„Jednym z wyzwań będzie osiągnięcie celów zapisanych w Porozumieniu paryskim przy jednoczesnym zachowaniu wagi aspektów społecznych i ekonomicznych transformacji” – dodał.

O COP23 w Bonn

Celem szczytu klimatycznego ONZ w Bonn (6-17 listopada 2017 r.) jest osiągnięcie postępu w kształtowaniu zasad wdrażania Porozumienia paryskiego. Porozumienie to jest pierwszą w historii międzynarodową umową, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu.

Zasady wdrażania Porozumienia paryskiego mają być ostatecznie przyjęte podczas. 24. konferencji ONZ. Odbędzie się ona w grudniu 2018 r. w Katowicach.

Ministerstwo Środowiska