Rz: Samorządy jednak odczują wzrost cen energii

7 grudnia 2018, 07:00 Alert

Mimo uspokajających sygnałów ze strony resortu energii wzrost cen energii elektrycznej mocno uderzy w samorządy – ocenia dzisiejsza „Rzeczpospolita”.

Linie elektroenergetyczne. Fot. pixabay.com
Linie elektroenergetyczne. Fot. pixabay.com

Dziennik cytuje słowa ministra energii, który podczas wczorajszej debaty sejmowej uspakajał, że wobec rosnących dochodów samorządów, te nie odczują mocno skokowych podwyżek cen energii elektrycznej. Jednak jak zauważa gazeta, optymizmu ministra nie podzielają samorządowcy, którzy spodziewają się, że rosnące ceny energii mocno nadwyrężą budżety jednostek samorządowych i wpłyną między innymi na funkcjonowanie komunikacji publicznej, działalność szpitali, czy szkół, a także przyhamują inwestycje.

„Rz” przywołuje między innymi skierowany do premiera list prezydenta Rzeszowa, w którym ten skarży się, że w ostatnim przetargu na zakup energii dla miejskich placówek jej cena wzrosła aż o 68 proc., a w przypadku oświetlenia ulicznego o 46 proc. Według wyliczeń rzeszowskiego magistratu te podwyżki oznaczają wzrost kosztów o kilka milionów zł.

Dziennik daje też przykład Krakowa, gdzie cena za energię wzrosła z 21 gr za kWh do 30 gr. W efekcie tylko w przypadku transportu zbiorowego miasto spodziewa się wzrostu kosztów o 15 mln zł i w związku z tym rozważa między innymi podniesienie cen biletów komunikacji miejskiej.

Jak wynika z informacji „Rzeczpospolite”, w przypadku stolicy, cena za energię dla kilkuset jednostek skupionych w Warszawskiej Grupie Zakupowej wzrosła o ponad 55 proc., do poziomu 341 zł/MWh. W przypadku Tramwajów Warszawskich oznacza to wzrost kosztów o co najmniej 15 mln zł rocznie – pisze dziennik. Więcej, bo o 26,5 proc. za energię zapłaci też warszawskie metro.

Z informacji „Rz” wynika, że spore podwyżki dotkną też przewoźników kolejowych. Koleje Mazowieckie spodziewają się, że po zakończeniu dotychczas obowiązującej umowy, czyli od 1 września 2019 r. ceny za energię pójdą w górę o 36 proc. Cytowana przez dziennik Katarzyna Koper, rzeczniczka PKP Energetyka, od której to firmy Koleje Mazowieckie kupują energię, uspakaja, że w przypadku tego klienta wzrost cen nie powinien przekroczyć 14 proc.

Rzeczpospolita/CIRE.PL