EnergetykaGaz.

Odejście od rosyjskiego LPG nie zagroziło Polsce

Butla LPG. Fot. Freepik

Butla LPG. Fot. Freepik

Obecnie nie ma zagrożenia związanego z wystąpieniem niedoborów LPG na rynku w związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie XII pakietu sankcji, który zakłada wstrzymanie wszelkich dostaw gazu płynnego z Rosji – podało ministerstwo przemysłu w komunikacie.

Od 20 grudnia zostaną wstrzymane wszelkie dostawy gazu płynnego LPG z Federacji Rosyjskiej do Polski. Jak podano w komunikacie, przygotowania do wprowadzenia embarga na LPG w ramach XII pakietu sankcji trwają od 12 miesięcy.

Resort wskazał, że w trakcie spotkań z branżą LPG i organizacjami zrzeszającymi interesariusze ocenili, iż sytuacja na rynku LPG jest stabilna.

Jak podano, udział objętego sankcjami paliwa rosyjskiego w rynku polskim systematycznie maleje i co bardzo istotne przy nieznacznym wzroście cen na stacjach. Podkreślono, że przygotowania do wejścia sankcji we wszystkich sektorach rynku LPG przebiegły dobrze i obecnie nie ma zagrożenia związanego z wystąpieniem niedoborów tego paliwa na rynku.

Rynek reguluje ceny

– Odnosząc się do cen paliw, należy podkreślić, że rynek paliw ciekłych jest rynkiem nieregulowanym, co oznacza, że ceny paliw ciekłych należą do kategorii cen umownych, tj. ustalanych przez producentów w oparciu o mechanizmy rynkowe – zależne od sytuacji na światowych rynkach produktów naftowych, stanu krajowej gospodarki i polityki fiskalnej państwa – napisano.

Dodano, że w warunkach funkcjonowania wolnego rynku paliwowego administracja publiczna ma jedynie pośredni wpływ na kształtowanie cen paliw poprzez ustalanie stawek podatków i opłat.

Biznes Alert / PAP

Unia Europejska musi skończyć z rosyjskim gazem. Polska daje innym przykład i może pomóc


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X