Poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski zainterweniował w sprawie sporu PGNiG z Komisją Europejską o decyzję po myśli Gazpromu, która pozwoli mu słać więcej gazu przez Niemcy i zagrozi dywersyfikacji źródeł dostaw w regionie, w tym do Polski. W interpelacji zadaje pytania na ten temat.
Sprawa w Trybunale
– W dniu 28 października 2016 r. Komisja przyjęła decyzję w sprawie warunków wyłączenia gazociągu OPAL z zasady dostępu stron trzecich przewidzianej w trzecim pakiecie energetycznym (TEP). Zostało to zakwestionowane przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej przez jedną ze stron, których sprawa dotyczy. W dniu 23 grudnia 2016 r. Sąd zawiesił wykonanie decyzji w oczekiwaniu na dalsze dochodzenie. Jednak według agencji Interfax w dniu 26 grudnia 2016 r. Gazprom zwiększył wykorzystanie potencjału OPAL do 81 % – przypomina poseł.
– Jaki jest status prawny zwiększonych przepływów za pośrednictwem rurociągu w odniesieniu do orzeczenia Trybunału? Czy Komisja została poinformowana o jakichkolwiek aukcjach organizowanych po orzeczeniu Trybunału z dnia 23 grudnia 2016 r.? – pyta Saryusz-Wolski. – Jakie kroki podjęła Komisja, aby zapewnić wykonanie decyzji Trybunału o zawieszeniu jej decyzji z dnia 28 października 2016 r. w sprawie udzielenia wyłączenia gazociągowi OPAL?
– Dostępne dane z platformy PRISMA wskazują na to, że w dniu 6 marca odbędzie się aukcja dotycząca rocznych potencjałów gazociągu OPAL na okres do 15 lat. Jakie jest stanowisko Komisji w tej sprawie w związku z zawieszeniem przez Trybunał wyżej wspomnianej decyzji o wyłączeniu? – pyta poseł.
Gazprom chce zdominować Niemcy
OPAL to niemiecka odnoga Nord Stream. Zwiększenie jej wykorzystania przez Gazprom pozwoli na dalszą ekspansję firmy na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Jeżeli w marcu zarezerwuje przepustowość na kilka lat naprzód, będzie mógł realizować ten scenariusz. Póki jednak decyzja jest zawieszona przez Trybunał, nie może on jej realizować. Do wyjaśnienia pozostaje, czy mógł to robić przed zawieszeniem z 26 grudnia zeszłego roku.
Komisja Europejska musi udzielić odpowiedzi pisemnej na interpelację Posła do Parlamentu Europejskiego. Termin odpowiedzi to 3 lub 6 tygodni w zależności od wagi zagadnienia poruszonego w pytaniu.