Saryusz-Wolski: Jeśli offset był słaby należało porzucić Caracale

11 października 2016, 11:15 Bezpieczeństwo

W rozmowie z Rzeczpospolitą europoseł Platformy Obywatelskiej Jacek Saryusz-Wolski odniósł się do zerwanych z Francją rozmów w sprawie zakupu śmigłowców Caracal dla polskiej armii.

Zapytany przez gazetę o to czy wspomniane wydarzenie będzie stanowiło dla Polski problem stwierdził, że nie gdyż nie wszystkie negocjacje muszą zostać zakończone sukcesem. Po za tym ,,jeśli warunki offsetu było niesatysfakcjonujące to zakończenie negocjacji było uzasadnione”.

Odnosząc się do pytania dziennikarza o to czy decyzja w sprawie Caracali miała polityczny charakter Saryusz-Wolski stwierdził, że tego rodzaju decyzje są osadzone w kontekście geopolitycznym. Europoseł zwrócił uwagę na to, że kiedy rozpoczynano rozmowy o zakupie śmigłowców ,,nie było aż tak dużego zagrożenia rosyjskiego, Ukrainy i Syrii. Nie było decyzji o szpicy (NATO – przyp. red.)”.

Zdaniem polityka PO ,,parametry bezpieczeństwa Polski, w tym w przestrzeni powietrznej, wokół Polski i nad Polską, się zmieniły. Każdy rząd musi brać odpowiedzialność za swoje decyzje strategiczne i bezpieczeństwo kraju.”

Według Janusza Saryusza-Wolskiego odwołanie przez prezydenta Francji wizyty w Polsce nie ma szczególnego znaczenia dla relacji Warszawy z Paryżem. Dodał przy tym, że powinniśmy uczyć się od Francuzów ,,żelaznego trzymania się swoich interesów”.