Przed Polską w najbliższej dekadzie stoją poważne wyzwania. Dotyczą one głównie polityki klimatyczno–energetycznej UE. Mamy jednak dobry plan, który pozwoli im sprostać – powiedział w sobotę w Radiowej Jedynce wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Polityka klimatyczna
Minister Aktywów Państwowych powiedział w sobotniej audycji w Radiowej Jedynce, że z jego punktu widzenia największym wyzwaniem stojącym w tej chwili przed Polską jest polityka klimatyczna UE i transformacja energetyczna. – Polska jako kraj członkowski bierze w niej czynny udział. To ogromne wyzwanie. Oznacza to, że będziemy musieli przebudować naszą gospodarkę, energetykę opartą przede wszystkim na węglu z myślą o celu, jaką jest neutralność emisyjna – powiedział Jacek Sasin przypominając, że Europa zdecydowała się osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.
Dodał, że osiągnięto sukcesy dotyczące wsparcia finansowego dla działań, w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. – Jest propozycja, aby 26 procent z tego funduszu trafiło do Polski – to wymiar finansowy do 100 mld zł. To potężna szansa, by tę transformację przeprowadzić, ale wymaga to ogromnego wysiłku – dodał.
Atom
Jacek Sasin kontynuował, że Polska stoi przed wyzwaniem, jakim jest wdrożenie energetyki jądrowej. – W obliczu wymagań stawianym polskiej energetyce przez UE i potrzebę transformacji, musimy szukać komponentów, które pozwolą tym wymogom sprostać – argumentował wicepremier.
Fuzje
Jacek Sasin powiedział w Radiowej Jedynce, że jego resort chce także umożliwić procesy integracyjne spółek skarbu państwa. – Proces taki trwa już w przypadku PKN Orlen i Grupy Lotos. Chcemy tworzyć podmioty, które będą mogły się szybciej rozwijać, inwestować i konkurować na rynku europejskim – powiedział wicepremier.
Opracowanie: Bartłomiej Sawicki