EnergetykaEnergia elektryczna

Sasin: Polityka klimatyczna UE to największe wyzwanie stojące przed Polską

Przed Polską w najbliższej dekadzie stoją poważne wyzwania. Dotyczą one głównie polityki klimatyczno–energetycznej UE. Mamy jednak dobry plan, który pozwoli im sprostać – powiedział w sobotę w Radiowej Jedynce wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Polityka klimatyczna

Minister Aktywów Państwowych powiedział w sobotniej audycji w Radiowej Jedynce, że z jego punktu widzenia największym wyzwaniem stojącym w tej chwili przed Polską jest polityka klimatyczna UE i transformacja energetyczna. – Polska jako kraj członkowski bierze w niej czynny udział. To ogromne wyzwanie. Oznacza to,  że będziemy musieli przebudować naszą gospodarkę, energetykę opartą przede wszystkim na węglu z myślą o celu, jaką jest neutralność emisyjna – powiedział Jacek Sasin przypominając, że Europa zdecydowała się osiągnąć  neutralność klimatyczną  do 2050 roku.

Dodał, że osiągnięto sukcesy dotyczące wsparcia finansowego dla  działań, w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. – Jest propozycja, aby 26 procent z tego funduszu trafiło do Polski – to wymiar finansowy do 100 mld zł. To potężna szansa, by tę transformację przeprowadzić, ale wymaga to ogromnego wysiłku – dodał.

Atom

Jacek Sasin kontynuował,  że Polska stoi przed wyzwaniem, jakim jest wdrożenie energetyki jądrowej. – W obliczu wymagań stawianym polskiej energetyce przez UE i potrzebę transformacji, musimy szukać komponentów, które pozwolą tym wymogom sprostać – argumentował wicepremier.

Fuzje

Jacek Sasin powiedział w Radiowej Jedynce, że jego resort chce także umożliwić procesy integracyjne spółek skarbu państwa. –  Proces taki trwa już w przypadku PKN Orlen i Grupy Lotos. Chcemy tworzyć podmioty, które będą mogły się szybciej rozwijać, inwestować i konkurować na rynku europejskim – powiedział wicepremier.

Opracowanie: Bartłomiej Sawicki


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X