Satelity będą pilnować infrastruktury (RELACJA)

27 czerwca 2017, 06:00 Innowacje
Satelita

Elementem trwającego w Warszawie Forum Satelitarnego 2017 są prezentacje polskich firm technologicznych, które na zaproszenie Agencji Rozwoju Przemysłu pokazują jak mogą pomóc rozwiązywać problemy związane z wykorzystaniem danych satelitarnych w największych polskich spółkach. Wśród przedstawicieli poszukujących nowych rozwiązań firm są PGNiG, PKP Cargo, KGHM Cuprum. Wśród proponowanych rozwiązań wyraźnie Widać, że platformy obsługujące dane będą mogły wpływać na niwelowanie zagrożeń związanych z występowaniem zatorów na rzekach, czy zniszczeń po wylaniu rzek. Nowe technologie posłużą w poszukiwaniu usterek w rurociągach, prowadzeniu monitoringu ruchu w czasie rzeczywistym.

Dodatkowo w czasie forum występowali przedstawiciele branży sektora kosmicznego. Zaprezentowane zostały rekomendacje i opinie Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego do nowych regulacji, nad którymi pracuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przedstawił Jacek Strzelczyk. Dane satelitarne charakteryzują się aktualności, są powtarzalne, są wszechstronne, ilość informacji, które można wydobywać z danych satelitarnych jest ogromna, są to dane obiektywne nie zinterpretowane. Według Związku wartościowe byłoby porównanie obecnych danych z danymi zebranymi w latach 1920-80.

Monitoring satelitarny może być wykorzystywany do opracowywania studium rozwoju przestrzennego gmin. Związek wskazuje, że dane pochodzące z satelitarnego monitoringu samochodów. Modele ruchu mogą pomagać rozpracowywać transportochłonne obszary miejskie. Korzyści ekonomiczno – społeczne, na które zwraca uwagę Związek to: rozwój społeczeństwa informacyjnego, popularyzacja polskich zasobów cyfrowych, rozwój konkurencyjności Polski w sektorze IT, generowanie popytu na polskie produkty cyfrowe i usługi elektroniczne, popularyzacja wartości poznawczych i edukacyjnych wynikających z odwzorowania danych przestrzennych.

Dodatkowo w czasie forum występowali przedstawiciele branży sektora kosmicznego. Zaprezentowane zostały rekomendacje i opinie Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego do nowych regulacji, nad którymi pracuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Przedstawił je Jacek Strzelczyk. Dane satelitarne, jak mówił, charakteryzują się aktualności, są powtarzalne, są wszechstronne, a ilość informacji, które można wydobywać z danych satelitarnych jest ogromna. Dodatkowo są to dane obiektywne nie zinterpretowane. Według Związku wartościowe byłoby porównanie obecnych danych z danymi zebranymi w latach 1920-80 i sprawdzenie jak zmieniły się zasoby i jak realnie postępuje degradacji różnych obszarów. Monitoring satelitarny może być wykorzystywany do opracowywania studium rozwoju przestrzennego gmin, zaznaczył prelegent. Związek wskazuje, że dane pochodzące z satelitarnego monitoringu samochodów i modele ruchu mogą pomagać rozpracowywać transportochłonne obszary miejskie. Korzyści ekonomiczno – społeczne, na które zwraca uwagę Związek to: rozwój społeczeństwa informacyjnego, popularyzacja polskich zasobów cyfrowych, rozwój konkurencyjności Polski w sektorze IT, generowanie popytu na polskie produkty cyfrowe i usługi elektroniczne, popularyzacja wartości poznawczych i edukacyjnych wynikających z odwzorowania danych przestrzennych.