Saudyjczycy na razie wygrywają wojnę cenową z Rosją w Europie

12 marca 2020, 09:45 Alert

Rafinerie europejskie Royal Dutch Shell, OMV czy Total trzykrotnie zwiększyły wolumeny zamówień ropy od Saudi Aramco. Rosjanom nie udało się znaleźć nowych klientów.

Źródło: pxhere.com

Saudyjskie rabaty na ropę dla Europy

Ich decyzja ma związek z istotnymi rabatami ceny ropy arabskiej dla klientów z Europy Północno-Zachodniej. Średnia cena saudyjskiej ropy w Europie wynosi obecnie 25 dolarów za baryłkę. Jest niższa od wartości rosyjskiej mieszanki Urals, tradycyjnie sprzedawanej na tym rynku.

Zniżka ropy Urals wynosi około ośmiu dolarów na baryłce, a w przypadku mieszanki Brent zniżka ta wyniosła ponad 10 dolarów na baryłce. Dotychczas europejski rynek nie był priorytetem saudyjskiego eksportu ropy. Udział surowca z Arabii Saudyjskiej w dostawach na kontynent wyniósł około 10 procent w 2018 roku. Jednak sygnałem zmian były umowy terminowe PKN Orlen i Grupy Lotos zawarte w ostatnich latach. Przecena saudyjska może pogłebić ten trend.

Według źródeł Bloomberga, główni pośrednicy w sprzedaży rosyjskiej ropy, firmy Vitol i Trafigura Group nie znalazły nowych nabywców ropy rosyjskiej na europejskim rynku. To problem dla Rosji traktującej priorytetowo rynek europejski.

Informacje o rabatach na saudyjską ropę zostały skorelowane z komunikatem Saudi Aramco o ponad 25-procentowym wzroście wydobycia ropy w kwietniu.

Bloomberg/Mariusz Marszałkowski

Jakóbik: Powrót wojny cenowej. Ropa zamiast czołgów na Białorusi?