Saudyjczycy na razie wygrywają wojnę cenową z Rosją w Europie

12 marca 2020, 09:45 Alert
ropa rosnieft
Źródło: pxhere.com

Rafinerie europejskie Royal Dutch Shell, OMV czy Total trzykrotnie zwiększyły wolumeny zamówień ropy od Saudi Aramco. Rosjanom nie udało się znaleźć nowych klientów.

Saudyjskie rabaty na ropę dla Europy

Ich decyzja ma związek z istotnymi rabatami ceny ropy arabskiej dla klientów z Europy Północno-Zachodniej. Średnia cena saudyjskiej ropy w Europie wynosi obecnie 25 dolarów za baryłkę. Jest niższa od wartości rosyjskiej mieszanki Urals, tradycyjnie sprzedawanej na tym rynku.

Zniżka ropy Urals wynosi około ośmiu dolarów na baryłce, a w przypadku mieszanki Brent zniżka ta wyniosła ponad 10 dolarów na baryłce. Dotychczas europejski rynek nie był priorytetem saudyjskiego eksportu ropy. Udział surowca z Arabii Saudyjskiej w dostawach na kontynent wyniósł około 10 procent w 2018 roku. Jednak sygnałem zmian były umowy terminowe PKN Orlen i Grupy Lotos zawarte w ostatnich latach. Przecena saudyjska może pogłebić ten trend.

Według źródeł Bloomberga, główni pośrednicy w sprzedaży rosyjskiej ropy, firmy Vitol i Trafigura Group nie znalazły nowych nabywców ropy rosyjskiej na europejskim rynku. To problem dla Rosji traktującej priorytetowo rynek europejski.

Informacje o rabatach na saudyjską ropę zostały skorelowane z komunikatem Saudi Aramco o ponad 25-procentowym wzroście wydobycia ropy w kwietniu.

Bloomberg/Mariusz Marszałkowski

Jakóbik: Powrót wojny cenowej. Ropa zamiast czołgów na Białorusi?