Saudi Aramco: Epidemia koronawirusa skończy się przed połową roku

28 lutego 2020, 10:00 Alert

Według szefa saudyjskiego koncernu petrochemicznego Saudi Aramco Amina Nassera wpływ epidemii koronawirusa na jego koncern jest minimalny.

Element elastyczności

– Kiedy przygotowujemy nasze plany, zawsze pod uwagę bierzemy ewentualne przypadki nadpodaży bądź niedoboru dostaw. To element naszej elastyczności jako podmiotu na globalnym rynku ropy – powiedział Nasser.

Według niego epidemia koronawirusa skończy się w drugim kwartale bieżącego roku.

Kiedy okazało się, że epidemia Koronawirusa rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż przewidywały prognozy, notowania ropy gwałtownie spadły. Ma to związek z ograniczeniami w lotach, transporcie i pracy przemysłu w Chinach.

Według jednego z największych traderów handlu ropy, firmy Vitol, popyt na ropę w Chinach spadł o cztery miliony baryłek dziennie, co stanowi cztery procent światowej konsumpcji tego surowca. Zmniejszył się również popyt na ropę w Japonii oraz Korei Południowej, które również zostały dotknięte epidemią nowego wirusa.

Koronawirus obniża ceny ropy

Jaki ma to wpływ na Porozumienie Naftowe?

Wypowiedź Nassera kontruje wcześniejsze słowa polityków państw bliskowschodnich. Liczyli oni bowiem na to, że wybuch epidemii w Chinach popchnie członków porozumienia OPEC + do dalszych cięć wydobycia. Przeciwna dalszym cięciom jest jednak Rosja, która uważa, że deklaracja o dalszym pogłębieniu cięć w wydobyciu ropy jest przedwczesna.

Przeciwne w ograniczaniu wydobycia są również rosyjskie spółki naftowe, które tracą klientów na rzecz nowych eksporterów z państw spoza porozumienia naftowego, np. Stanów Zjednoczonych.

Członkowie porozumienia naftowego spotkają się 5 i 6 marca w Wiedniu, w celu ustalenia dalszych kroków. Rosjanie optują za przedłużeniem obecnego porozumienia o trzy miesiące, do końca czerwca. Według nich poziom ograniczenia powinien pozostać nie zmieniony.

Reuters/Mariusz Marszałkowski

Arabia Saudyjska może zerwać porozumienie naftowe z Rosją przez koronawirusa