Saudi Aramco postawi na gaz by poprawić notowania przed prywatyzacją

12 kwietnia 2017, 06:00 Alert

Arabia Saudyjska i międzynarodowe firmy naftowe omawiają perspektywy inwestycji w wydobycie gazu i eksport ropy przed sprzedażą akcji krajowego giganta energetycznego Saudi Aramco.

Gazowa współpraca Saudów z energetycznymi gigantami

Arabscy urzędnicy zbadają potencjał inwestycji z firmami jak BP , Chevron i Eni, które mogą pomóc zwiększyć wydobycie gazu w Arabii, która jest szóstym producentem tego surowca na świecie. Saudi Aramco spogląda także na inwestycje zagraniczne. Spółka próbowała już w latach 90. oraz na początku tego wieku rozwijać program inwestycji gazowych. Wówczas się nie udało., bo strony nie porozumiały się w sprawie podziału zysków. Obecnie jednak Aramco szykuje się do uzyskania jak najwyższych notowań akcji, aby uzyskać ze sprzedaży ich pakietu do 2 bln dol. Może to by największa publiczna oferta sprzedaży w historii. Wspomniane spółki odmówiły komentarza na temat rozmów.

– Mamy wieloletnie relacje z Arabią Saudyjską, a więc nie jest niczym niezwykłym, że z nią rozmawiamy. Jesteśmy zawsze otwarci na dyskusję. Nie mam nic konkretnego do powiedzenia na temat Arabii Saudyjskiej – powiedział prezes Chevronu John Watson. Dyrektor generalny BP, Bob Dudley, który udał się do Arabii pod koniec ubiegłego roku, powiedział, że nie wyklucza „kreatywnego partnerstwa” z Aramco, ale zaangażowanie BP w IPO jest mało prawdopodobne.

Królestwo ma długoterminowy cel zwiększenia udziału gazu w krajowej produkcji energii. Spadłoby wtedy wykorzystanie do tego celu ropy i wzrósł wolumen dostępny do eksportu, co poprawiłoby wycenę Saudi Aramco, dzięki zwiększeniu przychodów ze sprzedaży surowca. Ceny krajowe są bowiem niższe od tych na rynkach zagranicznych.

Saudyjski minister energetyki Khalid al-Falih, który jest również prezesem Aramco, powiedział, że firmę interesują projekty wydobywcze, w szczególności w sektorze gazu. Firma rozważa także import błękitnego surowca.Dywersyfikacja aktywów gazowych za granicą także pozwoliłaby firmie osiągnąć lepszą wycenę. Rijad planuje również podnieść krajowe ceny gazu, aby zachęcić zagraniczne firmy do inwestycji.

Nowa gazowa strategia Aramco

Aramco przygotowuje się do przedstawienia w ciągu najbliższych kilku miesięcy nowej strategii gazowej. Ma ona zakładać rozwój wydobycia w celu nadążenia za rosnącym popytem krajowym. Polityka ta ma wpisywać się w strategię Vision 2030, która przewiduje stopniowe odchodzenie od najbrudniejszych paliw kopalnych oraz uniezależnienie kraju od eksportu ropy.

Saudyjska spółka chce niemal podwoić wydobycie gazu i zwiększyć je do 651 mln m3 dziennie w następnym dziesięcioleciu. Jak wynika z informacji arabskich źródeł, prezes BP miał wyrazić zainteresowanie inwestycjami w poszukiwania gazu na Morzu Czerwonym. Nie ma jednak jeszcze konkretnych rozmów na ten temat. Według corocznego przeglądu energetycznego BP, Aramco kontroluje rezerwy gazu przekraczające 8 bilionów m3. Saudowie rozważają inwestycje w złoża pod dnem Morza Czerwonego oraz w poszukiwania gazu łupkowego.

Reuters