AlertWszystko

Saudyjska ropa Orlenu popłynie z ziemi włoskiej do Czech

Rafineria Płock. Fot. PKN Orlen

Rafineria Płock. Fot. PKN Orlen

Pod koniec ubiegłego tygodnia PKN Orlen podpisał długoterminową umowę na dostawy ropy naftowej z saudyjskim koncernem Saudi Aramco. Koncern przekazał, że ropa trafi nie tylko zakładów Orlenu w Polsce, ale także w Czechach i na Litwie. Pomoże to w zwiększeniu dywersyfikacji dostaw ropy naftowej do Europy środkowo – wschodniej. Ropa Orlenu do Czech nie popłynie jednak przez Polskę, a przez włoski terminal naftowy w Trieście. Oznacza to, że koszty dostaw nie stracą na konkurencyjności przez konieczność wykorzystania kolei.

PKN Orlen podpisał umowę z Saudi Aramco na dostawy ropy naftowej do rafinerii koncernu. Kontrakt przewiduje zaopatrzenie w surowiec na poziomie około 200 tysięcy ton miesięcznie.

Umowa będzie obowiązywała od 1 maja do 31 grudnia 2016 r. i zakłada opcję automatycznego przedłużenia na kolejne lata. Saudyjska ropa w ramach długoterminowego kontraktu trafi do litewskich zakładów Orlenu na Litwie (Możejki), dzięki terminalowi w Butyndze. Do czeskich zakładów Unipetrolu w Litwinowie zaś, ze względu na istniejącą już infrastrukturę, dostawy ropy będą przesyłane do włoskiego terminalu naftowego w Trieście, a dalej za pośrednictwem ropociągu IKL, będącego jedynym narzędziem dywersyfikacji dostaw ropy w Czechach z innego kierunku niż wschodni.

Źródło: Mero, ropociąg IKL
Źródło: Mero, ropociąg IKL

Ropociąg IKL łączy Czechy z Bawarią, umożliwiając Pradze import surowca, który trafia nad Wełtawę z włoskiego Triestu. Jak podkreśla biuro prasowe PKN Orlen, surowiec na potrzeby czeskich rafinerii koncernu będzie dostarczany do portu w Trieście, a dostawy będą realizowane rurociągiem TAL-IKL. Wypracowane warunki współpracy są optymalne z punktu widzenia PKN Orlen – czytamy w stanowisku firmy. Pierwsze dostawy mają trafić do Triestu już w czerwcu.O możliwych dostawach saudyjskiej ropy do Czech przez terminal naftowy w Treiście, portal BiznesAlert.pl informował na początku kwietnia.

 

Ropociąg IKL to realne narzędzie naftowej dywersyfikacji. Świętuje w tym roku 20 lat od uruchomienia. W 2016 roku wolumen dostarczanej w ciągu ostatnich dwóch dekad ropy, przekroczy 50 mln ton surowca. Czesi wybudowali to połączenie w obawie przed zablokowaniem przez Rosjan ropociągu Drużba, z różnych powodów, technicznych, gospodarczych czy politycznych. (tak jak to zdarzyło się w 2007, 2008 i 2012 roku).

Co istotne, rafineria w Kralupach, od 2001 roku, po dostosowaniu technologii produkcji, zajmuje się rafinacją ropy o zawartościach siarki poniżej poziomu występowania w rosyjskiej ropie. Ropa dostarczana jest więc prawie wyłącznie za pośrednictwem rurociągu IKL, który transportuje pożądane gatunki ropy. Obecnie, głównie ze złóż w Azerbejdżanie i Kazachstanie. W ciągu 20 lat rurociąg IKL przesłał 32 rodzajów ropy z 17 krajów.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X