AktualnościBezpieczeństwoInfrastruktura

Budowa schronów ma ruszyć w tym roku. Szkoły na pierwszy ogień

Zaprojektowanie schronu wymaga specjalistycznej wiedzy konstrukcyjnej i instalacyjnej. Fotografia: Michał Szafrański

– Proces budowy schronów może ruszyć jeszcze w tym roku. Pomoże w tym zakup systemu do szybkiej budowy obiektów infrastrukturalnych – poinformował wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz. Jednym z pierwszych zadań ma być remont obiektów schronowych w tzw. szkołach tysiąclecia.

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz zapowiada rozpoczęcie budowy nowych schronów w Polsce jeszcze w tym roku. Finansowanie ma zapewnić Program Ochrony Ludności, który według słów Leśniakiewicza ma być uzgadniany do końca marca.

– Pieniądze na miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i na schrony będą i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości, bowiem przygotowany został Program Ochrony Ludności, który będzie uzgadniany jeszcze w tym miesiącu. I właśnie w tym programie będą zagwarantowane środki na powyższe zadania, zaś kwota, jaka zostanie wydatkowana na budownictwo ochronne, będzie zależna od zapotrzebowania jednostek samorządu terytorialnego – powiedział Wiesław Leśniakiewicz w rozmowie z PAP.

Pierwszy etap

– Pierwszym krokiem, który można realizować, jest odbudowa obiektów, które kiedyś były schronami. Podczas spotkania kierownictwa resortu ustaliliśmy z ministrem Tomaszem Siemoniakiem, że jednym z pierwszych realizowanych zadań może być renowacja – odbudowa obiektów schronowych w tzw. szkołach tysiąclecia – podkreślił wiceszef MSWiA.

Szkoły tysiąclecia (pot. tysiąclatka) były budowane w ramach programu oświatowego, realizowanego w czasie jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego. Ich budowa była sfinansowana ze środków budżetu państwa oraz funduszy społecznych.

– Przypomnijmy, że w okresie, kiedy budowane były tzw. tysiąclatki, w większości z nich zbudowano również schrony. Dlatego mamy możliwość rozpoczęcia procesu renowacji, odbudowy i przygotowania tych obiektów do tego, aby mogła się w nich schronić młodzież ucząca się w tych szkołach, ewentualnie mieszkańcy pobliskich osiedli – dodał.

Leśniakiewicz zaznaczył, że istotnym elementem całego tego procesu było wydanie rozporządzenia MSWiA ws. kryteriów uznawania obiektów budowlanych lub ich części za budowle ochronne. Wszyscy użytkownicy tego typu budynków, jak np. dyrektorzy szkół, zarządzający spółdzielniami mieszkaniowymi i wspólnoty mieszkaniowe, prowadzący zakłady produkcyjne, do 2 kwietnia mają czas na zgłoszenie obiektów ochronnych, którymi administrują do jednostek samorządu terytorialnego.

PAP / Biznes Alert

Siemoniak: będzie 18 rozporządzeń do ustawy o ochronie ludności i obronie cywilne


Powiązane artykuły

Iga Świętek

Iga Świątek wygrała Wimbledon. Na jej konto wpłyną miliony

Iga Świątek jako pierwsza polska tenisistka w historii wygrała wielkoszlemowy Wimbledon. Za wygraną na jej konto wpłynie gigantyczna kwota –...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia Biznes Alert

Oto zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (4.07.-1.07.2025 roku). 1. Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło...

AI zabierze ludziom pracę? Nie tak szybko, bo zaczęła głupieć

Sztuczna inteligencja (AI) często jest postrzegana, jako technologia, która ma zastąpić ludzi w ich działalności gospodarczej i twórczej. Krytykę tego...

Udostępnij:

Facebook X X X