Sejm uchwalił w piątek z poprawkami nowelizację prawa górniczego i geologicznego, która wprowadza nowy rodzaj ubiegania się o koncesje węglowodorowe (np. wydobycie – ropy, gazu, gazu z łupków) oraz umożliwia przedłużanie koncesji na wydobycie węgla kamiennego, czy brunatnego. W głosowaniu wzięło udział 417 posłów, 412 opowiedziało się za nowelizacją, jeden był przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu.
Projekt nowelizacji
Sejm wprowadził do ustawy cztery poprawki zgłoszone przez PiS. Jedna z nich przewiduje, że „zmiana koncesji na wydobywanie węgla kamiennego lub węgla brunatnego ze złoża lub siarki rodzimej wydobywanej metodą otworową, jeżeli dotyczy wyłącznie wydłużenia terminu jej obowiązywania i jest uzasadniona racjonalną gospodarką złożem wymaga opinii wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce wykonywania zamierzonej działalności”.
W czwartek podczas drugiego czytania projektu przedstawiciele wszystkich klubów chwalili główną zmianę, jaką zakłada nowelizacja, czyli możliwość przeprowadzenia przetargu na wniosek przedsiębiorcy przy udzielaniu koncesji węglowodorowych. Podczas prac nad projektem w Sejmie wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek przekonywał, że nowe prawo ma ułatwić inwestowanie w Polsce przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów Skarbu Państwa.
Nowe przepisy
Nowela wprowadza nowy rodzaj ubiegania się o koncesje węglowodorowe (np. wydobycie – ropy, gazu, gazu z łupków) w tzw. formie „open door”. Pozwala ona na przeprowadzenie postępowania przetargowego na wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy. Inwestor proponuje jakiś obszar, który go interesuje i na ten obszar ogłaszany jest przetarg, bliźniaczo podobny, jak ogłaszany na rudy metali. To powinno przyspieszyć inwestycje – tłumaczył Jędrysek. Nowe przepisy będą dawać też przewagę tym inwestorom, którzy wprowadzać będą do Polski know-how, czy będą współpracowali z krajowymi jednostkami naukowymi.
Będzie możliwość przedłużenia koncesji na wydobycie węgla kamiennego, brunatnego, o ile nie będzie się to wiązało ze zmianą obszaru wydobycia, koncesji. W przypadku węgla kamiennego taką koncesję będzie można wydłużyć jednokrotnie, gdy przedłużenie koncesji uzasadnione jest racjonalną gospodarką złożem. W przypadku węgla brunatnego będzie podobnie, a złoże będzie można eksploatować maksymalnie jeszcze przez 6 lat. Przedłużenie koncesji, w obu przypadkach, nie będzie wymagało obowiązku uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Nowelizacja rozszerza ponadto katalog złóż kopalin objętych własnością górniczą, przysługującą Skarbowi Państwa, o gazy szlachetne i pierwiastki ziem rzadkich. Precyzuje też, iż przepisy dotyczące węglowodorów stosuje się do gazów szlachetnych.
Polska Agencja Prasowa