Sekretarz energii USA dla BA: Chcemy przyspieszyć atom w Polsce

23 września 2021, 07:20 Atom

Sekretarz energii USA Jennifer Granholm odpowiadała na pytania dziennikarzy na początku wizyty w Polsce. – Chcemy przyspieszyć ten projekt – powiedziała o budowie elektrowni jądrowej w Polsce dziennikarzowi BiznesAlert.pl.

Jennifer Granholm. Źródło: Wikipedia
Jennifer Granholm. Źródło: Wikipedia

– Nasze wsparcie wobec inicjatywy Trójmorza jest oczywiście bardzo silne. Chcemy współpracować ze wszystkimi jego krajami i tam gdzie możemy być partnerem przy technologiach pozwalających redukować emisje CO2 i dać szansę na rozwój gospodarczy w sektorach atrakcyjnych z punktu widzenia tych państw – powiedziała sekretarz Granholm, odpowiadając na pytania naszego portalu.

– Mamy przed sobą egzystencjalne zagrożenie zmian klimatu i są pewne kraje, o których wiem, które nie czują się komfortowo z energetyką jądrową. Jednakże powiem tym krajom, które chcą takiej energetyki, że nie można zignorować czystego, bezpiecznego i godnego zaufania źródła energii jak reaktory jądrowe klasy światowej budowane w USA i przez podmioty amerykańskie za granicą. Westinghouse ma dla przykładu ponad połowę światowej floty pracujących reaktorów. Są operatorem od sześćdziesięciu lat, godnym zaufania, bezpiecznym i czystym. Nasza współpraca na rzecz rozwoju cywilnego programu jądrowego w Polsce jest niezbędna do osiągnięcia celu redukcji emisji CO2 oraz zapewnienia jej bezpieczeństwa energetycznego – oceniła sekretarz w odpowiedzi na pytanie BiznesAlert.pl.

– Dyspozycyjna, czysta i nieprzerwanie pracująca energetyka to złoty standard w ramach poszukiwań sposobów na realizację celów redukcji emisji CO2 przez poszczególne kraje. Jesteśmy bardzo wdzięczni rządowi Polski za pewność i zaufanie pokładane w USA jako partnerze polskiego programu jądrowego. Mocno wierzymy, że USA mają najlepszą technologię i rozwiązania w odniesieniu do tego, co chce osiągnąć Polska. W lipcu Westinghouse ogłosił uruchomienie badania FEED dzięki grantowi Agencji Rozwoju Handlu USA (USTDA) w celu poczynienia postępów w ramach programu jądrowego. To badanie jest kluczowym elementem porozumienia międzyrządowego podpisanego przez USA i Polskę – mówiła Granholm na konferencji.

– Chcemy przyspieszyć ten projekt. Zbiegają się w nim unikalne i niepowtarzalne warunki, dzięki którym przemysł i rząd USA połączyły siły w kluczowym momencie programu jądrowego Polski. To szansa na przekazanie technologii amerykańskiej w celu odpowiedzi na potrzeby czystej energii w Polsce. Westinghouse zaoferuje technologię AP1000, która jest sprawdzona w USA i na całym świecie – zapewniła sekretarz Granholm.

Polska jeszcze nie wybrała partnera technologicznego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Zamierza to zrobić do końca 2022 roku po tym, jak Amerykanie doprecyzują swą ofertę.

Opracował Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polityka jądrowa Polski to America First