Sekretarz energii USA odwiedzi Polskę, by kontynuować dialog strategiczny w energetyce

13 września 2021, 10:00 Alert
Piotr Naimski Rzeszów
Piotr Naimski w Rzeszowie. Fot. Aleksander Tretyn

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski wystąpił podczas konferencji pt.: „Bezpieczeństwo energetyczne. Filary i perspektywy rozwoju” na Politechnice Rzeszowskiej. Ujawnił, że Polska i USA będą kontynuować dialog strategiczny o energetyce, a w przyszłym tygodniu Warszawę odwiedzi sekretarz energii USA.

– Ten dialog jest kontynuowany z nowym rządem amerykańskim. W przyszłym tygodniu przyjedzie do Warszawy sekretarz energii Jennifer Granholm i odbędziemy sesję dialogu strategicznego. Ta relacja między naszymi krajami wykracza pomiędzy jeden rząd oraz administrację. Sądzę, że możemy być optymistyczni także po naszej stronie polskiej, że ta inicjatywa będzie popierana i będzie trwała niezależnie od tego kto za 4, 8, 12 czy 16 lat rządził w Polsce – powiedział Naimski.

Polska i USA podpisały umowę o współpracy strategicznej w sektorze cywilnej energetyki jądrowej. Amerykański Westinghouse stara się o kontrakt na budowę 6-9 GW atomu zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku.

Wojciech Jakóbik