Sekretarz Obrony Stanów Zjednoczonych w Kurdystanie

29 lipca 2015, 08:16 Alert
Ashton Carter
Ashton Carter

(Politico/Guardian/Teresa Wójcik)

Sekretarz obrony USA Ashton Carter spotkał się w ubiegły piątek (24 lipca) w Arbil, stolicy Autonomicznego Regionu Kurdyjskiego z przedstawicelami Kurdów w celu budowania zbrojnej strategii przeciwko Państwu Islamskiemu.

Ashton Carter odbył długie rozmowy z prezydentem regionalnego rządu kurdyjskiego Masudem Barzanim oraz z kurdyjskim ministrem spraw zagranicznych  Falahem Mustafą. Carter szczególnie interesował się sukcesami militarnymi wojsk kurdyjskich, motywacją żołnierzy oraz bardzo wysokim poziomem wyszkolenia bojowego wszystkich formacji wojskowych Kurdów. Carter po rozmowach powiedział mediom, że oddziały kurdyjskich Peshmerga będą pod każdym względem wzorem dla wszystkich sił, które będą walczyć w ofensywie przeciwko PI pod koniec tego lata. „Będziemy się usilnie starać, żeby Peshmerga byli modelem tego, co chcemy osiągnąć, aby skutecznie walczyć z PI”

Carter podkreślił, że amerykańskie siły powietrzne i lądowe same mogą pokonać PI, ale ten sukces byłyby bardzo krótkotrwały. Siły, które powołały Państwo Islamskie natychmiast się odrodzą, jeżeli przeciw nim nie staną ludzie, którzy tu mieszkają, nie stanie silne i wysoko moralnie zmotywowane społeczeństwo, takie jak Kurdowie. „Teraz wiem, że na tym polega Wasz sekret” – zakończył Carter.

Carter przybył do Arbil na pokładzie samolotu wojskowego z Ammanu, stolicy Jordanii. W czwartek spotkał się w Bagdadzie  z politykami irackimi oraz oddziałami amerykańskimi. W Arbil odbył długie rozmowy z

Masudem Barzanim i z duża grupą kurdyjskich przedstawicieli państwowych i wojskowych. Zapewnił, że USA nasilą wspieranie kurdyjskich sił zbrojnych jeszcze skuteczniejszymi akcjami lotniczymi oraz zwiększaniem transportów broni oraz potrzebnego sprzętu bojowego.

Od pewnego czasu wszystkie amerykańskie transporty zbrojeniowe są kierowane bezpośrednio do armii kurdyjskiej, gdyż jest to gwarancja, że nie przejmie jej PI. Obecnie współpraca sił zbrojnych USA z Kurdami obejmuje także specjalistyczne szkolenie i doradztwo.

Według ocen amerykańskich specjalistów, siły kurdyjskie są o wiele lepiej wyszkolone, bardziej doświadczone i bardziej skuteczne w walkach niż siły armii irackiej, czy jakiekolwiek inne siły na tych terenach. Osobną wartością jest wyjątkowo wysokie morale kurdyjskich żołnierzy, zarówno mężczyzn jak i kobiet.

Kurdowie odegrali decydująca rolę w zablokowaniu działań PI w północno-wschodnim Iraku. Szczególnie ważne są pełnione przez siły kurdyjskie działania obronne na dużych obszarach północnego Iraku. W najbliższym czasie Departament Obrony USA spodziewa się, że kurdyjskie siły zbrojne odegrają „kluczową rolę w kampanii odbicia Mosulu (Niniwy) oraz definitywnego wyparcia sił PI z terenów irackich okupowanych od czerwca 2014 r.”

Koncerny naftowe zwracają uwagę, że siły kurdyjskie przeprowadziły bardzo skuteczne operacje bojowe przeciwko siłom PI w Iraku, przejmując kontrolę nad miastem Kirkuk, które jest kluczem do północnych irackich pól naftowych.

Po wizycie w  Arbil, Carter wrócił do Waszyngtonu kończąc tygodniową podróż po Bliskim Wschodzie, która rozpoczęła się w niedzielę ( 19 czrewca) pobytem w Izraelu. Następnie przebywał w Arabii Saudyjskiej, w Jordanii, w Iraku oraz w Kurdystanie.