Sekretarz stanu USA Blinken spotkał się w Genewie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Ławrowem i ponownie ostrzegł Rosjan przed atakiem na Ukrainę. W końcu pojawiły się też pozytywne sygnały – obie strony zapewniły, że będą kontynuować dialog na poziomie dyplomatycznym.
Rozmowy Blinken-Ławrow w Genewie
W obliczu poważnych napięć w konflikcie na Ukrainie, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i jego amerykański odpowiednik Antony Blinken spotkali się w piątek w Genewie na rozmowy kryzysowe. Po spotkaniu Blinken ponownie ostrzegł Moskwę przed inwazją na Ukrainę. – Przekazałem stanowisko Stanów Zjednoczonych oraz naszych europejskich sojuszników i partnerów, że stoimy twardo po stronie Ukrainy i wspieramy jej suwerenność i integralność terytorialną. Daliśmy jasno do zrozumienia, że jeśli jakiekolwiek siły rosyjskie przejdą przez granicę Ukrainy, będzie to uznane za inwazję. Stany Zjednoczone oraz nasi partnerzy i sojusznicy zareagują szybko, zdecydowanie i zbiorowo – powiedział w Amerykanin. Blinken powiedział, że rozmowa z Ławrowem była „szczera i merytoryczna”; była to według niego wymiana poglądów, ale nie negocjacje. Zapewnił on, że Stany Zjednoczone są gotowe zająć się rosyjskimi problemami bezpieczeństwa za obopólną zgodą i zaznaczył, że obie strony lepiej rozumieją teraz stanowisko drugiej strony.
Ławrow i Blinken zgodzili się, że ważne będzie kontynuowanie procesu dyplomatycznego. Według Blinkena jest to jednak uzależnione od „powstrzymania przez Rosję agresji na Ukrainę.” Blinken również ponownie ostrzegł Rosję przed inwazją na Ukrainę. – W takim przypadku konsekwencje byłyby znaczące – podkreślił.
Na wcześniejszej, osobnej konferencji prasowej rosyjski minister spraw zagranicznych dokonał pozytywnego bilansu rozmów. Spotkanie było według niego „otwarte i pożyteczne”. Ławrow powiedział, że jego kraj „nigdy nie zagrażał narodowi ukraińskiemu” i zapewnił, że Rosja nie planuje ataków na Ukrainę. Po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Blinkenem Ławrow powiedział, że jego odpowiednik poprosił go o złagodzenie sytuacji. Wyraził on nadzieję, że sprawy znów się uspokoją. – To nie koniec dialogu – powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych i dodał, że prezydent Rosji Władimir Putin jest zawsze gotowy do kontaktu z prezydentem USA Joe Bidenem. Jednak każdy kontakt między dwoma szefami państw powinien być dobrze przygotowany.
Ławrow powiedział również, że rząd rosyjski jest zaniepokojony wysyłaniem broni i doradców wojskowych na Ukrainę. Rosja jest przeciwna przyjęciu byłych republik sowieckich Ukrainy i Gruzji do NATO, ponieważ widzi w tym zagrożenie. NATO i USA twierdzą, że każdy kraj powinien móc wybrać, do którego sojuszu przystąpi, a Ukraina i Gruzja również mają prawo do bezpieczeństwa.
Reuters/Spiegel/Michał Perzyński