AlertAtomCiepłownictwoEnergetykaEnergia elektrycznaGaz. Energetyka gazowaOZERopaWęgiel. energetyka węglowa

IPE: Eksperci ujawniają tajemnice sukcesów i porażek sektora energetyki w „Historii sektora energetyki”

fot. PGE Dystybucja

W rzeczywistości kryzysu energetycznego, zawirowań i poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań na przetrwanie nachodzących miesięcy, ciężko pamiętać, że rok 2022 patronuje między innymi Ignacy Łukasiewicz. Pionier przemysłu naftowego odpowiada za rozwój sektora energetycznego, którego historię, kompleksowo nakreślono w specjalnym wydaniu „Historii sektora energetyki” od IPE.

„Historia sektora energetyki” to specjalne wydanie czasopisma naukowego od Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza i fundacji PGE. Znajduje się w nim opakowane szeroką wiedzą streszczenie rozwoju energetyki na świecie. Publikację tworzy 11 artykułów naukowców i praktyków, którzy nakreślili szerokie dzieje przemysłu paliw i energii.

Okładka książki „„Historia sektora energetyki”. Źródło: IPE

Wydanie powstało w imię Ignacego Łukasiewicza, który jest patronem 2022 roku. Jednocześnie obchodzimy 200. rocznicę urodzin pioniera światowego przemysłu naftowego.

Jak mówi profesor Piotr Franaszek: Historia polskiego, a zarazem światowego przemysłu naftowego rozpoczęła się na ziemiach polskich pod zaborem austriackim, czyli w Galicji – północnej prowincji monarchii austriackiej. Był to jeden z najsłabiej zindustrializowanych regionów państwa. Do unowocześnienia gospodarki i społeczeństwa galicyjskiego mogła przyczynić się nowa gałąź przemysłu, jaką był przemysł naftowy. Autorzy kompleksowo nakreślili historię, sięgając do starożytności i biorąc pod uwagę wpływ II wojny światowej i dalej, transformację ustrojową na przełomie lat 80. i 90. XX wieku.

Specjalny numer czasopisma Energy Policy Studies trafi do wielu renomowanych bibliotek uczelnianych w Polsce i na świecie, z wersją elektroniczną można się zapoznać tutaj.

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza/Maria Andrzejewska

Które urządzenia codziennego użytku opalane były gazem?


Powiązane artykuły

Zawór gazowy. Źródło: freepik

Ukraina utrzyma dostęp do polskich gazociągów. Jest zgoda do 2026 roku

Gaz-System będzie oferował przepustowość ciągłą na kolejny rok gazowy 2025/2026 w kierunku z Polski na Ukrainę. Polski operator uzgodnił z...

Niemieckie Wilhelmshaven ma drugą bramę na gaz spoza Rosji

W dniu 26 maja w niemieckim Wilhelmshaven prace i dostawy do sieci gazowej wszczął drugi statek przeładowujący LNG „Excelsior”. Operator...

Kanclerz Niemiec kosi ceny energii

Friedrich Merz zapowiada, że przedstawi program, który ma obejmować obniżkę cen energii elektrycznej dla mieszkańców Niemiec. Zmiany mają obejmować obniżenie...

Udostępnij:

Facebook X X X