AlertEnergetykaGaz.

Sektor gazowy w obliczu niepewności kryzysu energetycznego. Rozmowy Gaz System Forum

Gaz-System. Fot. gazsystemlaboratoria.pl.

Gaz-System. Fot. gazsystemlaboratoria.pl.

30 września odbyła się kolejna edycja Gaz-System FORUM spotkania z klientami i partnerami biznesowymi spółki. W warsztatach uczestniczyło blisko 120 osób reprezentujących krajowych i zagranicznych klientów, a prawie 250 osób śledziło transmisję online.

W tym roku do kluczowych tematów poruszanych w trakcie warsztatów należały kwestie związane z bezpieczeństwem dostaw, działaniami łagodzącymi skutki trwającego kryzysu energetycznego, jak również uruchomieniem nowych połączeń międzysystemowych z Litwą, Słowacją oraz Danią.

Spotkanie zainaugurował Marcin Kapkowski, wiceprezes Gaz-Systemu. – Sektor gazowy znajduje się obecnie w bardzo specyficznej sytuacji, działa w warunkach nieprzewidywalności. Trwają debaty i dyskusje, jak ma w przyszłości ma wyglądać model rynku gazu i cały model rynku energii w Europie. Gaz-System również uczestniczy aktywnie w tych debatach. Przed nami trudny i wymagający rok gazowy 2022/2023. Wspólnie z państwem chcemy się do niego jak najlepiej przygotować, dlatego tegoroczne warsztaty poświęcamy omówieniu aktualnej sytuacji sektora rynku gazu i wyzwań, które postawił przed nami obecny kryzys energetyczny i konsekwencje trwającej w Ukrainie wojny – podkreślił Marcin Kapkowski.

Przedstawiciele ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Regulacji Energetyki i ENTSOG zaprezentowali szczegółowe analizy dotyczące funkcjonowania sektora gazu ziemnego w warunkach kryzysu energetycznego, zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i rozwiązań łagodzących skutki obecnej sytuacji. Uczestnicy forum mogli również uzyskać aktualne informacje na temat funkcjonowania systemu przesyłowego w Ukrainie, które zaprezentował przedstawiciel TSO UA.

Kończący się rok gazowy 2021/2022 był także doskonałą okazją do omówienia zakończonych w tym roku strategicznych inwestycji infrastrukturalnych, w tym uruchomienia połączeń z Litwą, Słowacją oraz Danią.

Przedstawiciele Gaz-System oraz Amber Grid, Eustream i Energinet mówili o szczegółach realizacji tych projektów, a także korzyściach z istnienia nowych interkonektorów dla ościennych rynków gazu. W trakcie spotkania klienci zapoznali się także z informacjami na temat eksploatacji Terminalu LNG w Świnoujściu i realizowaną obecnie jego rozbudową , założeniami taryfy na 2023 rok dla Krajowego Systemu Przesyłowego i Systemu Gazociągów Tranzytowymi oraz szczegółami ostatnich zmian w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej.

Gaz-System/Mariusz Marszałkowski

Perzyński: Wszystko, co trzeba wiedzieć o Baltic Pipe


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X