Producent turbin wiatrowych Senvion ogranicza swoją działalność z powodu kryzysu

25 marca 2019, 16:45 Alert

Portal Recharge donosi, że jeden z czołowych producentów turbin wiatrowych Senvion planuje zredukować swoją ofertę i postawić na rozwój biznesu tylko w 20 krajach.

fot. VSB

O planach firmy poinformował dyrektor wykonawczy spółki Yves Rannou. – Naszym celem jest ograniczenie złożoności obecnego porfolio oraz większe skoncentrowanie oferty, poprzez rezygnację z kilku rodzajów turbin wiatrowych i innych produktów – powiedział. Firma nie podała więcej szczegółów na temat zmiany modelu biznesowego. Wiadomo jedynie, że Senvion na skutek zmiany decyzji wycofa się z około 30 rynków, a tymi docelowymi będą Europa, Ameryka Łacińska, Australia oraz Indie.

Działalność Senvion w USA była dotychczas dość ograniczona, ale według ustaleń portalu Recharge, deweloper nie będzie rezygnował z tego rynku. Dopiero rok temu po kilku bezowocnych latach działalności w Stanach Zjednoczonych, Senvion poinformował o wygranym przetargu na dostawy turbin o łącznej mocy 275 MW, dla projektu TG East Wid w Teksasie. Dotychczas w USA zamówiono od spółki 1,56 GW zainstalowanych mocy.
Senvion musi przyspieszyć proces instalacji turbin wiatrowych przede wszystkim w przypadku tych projektów, których realizacja się opóźnia. Niedawno jego przedstawiciele poinformowali, że Neil Robson został dyrektorem ds. restrukturyzacji firmy, po to by pomóc w jej reorganizacji. Problemy finansowe Senvion wynikają z sytuacji na rynku energetyki wiatrowej. Sektor turbin wiatrowych jest obecnie bardziej konkurencyjny ze względu na dużą liczbę przetargów. Ceny energii sukcesywnie spadają, co wymusiło presję na obniżenie kosztów technologicznych. Według spółki skoncentrowanie się na poszczególnych rynkach pomoże zredukować koszty. Dyrektor generalny firmy przyznał się do błędów w dotychczas realizowanym modelu biznesowym i zobowiązał się, że ją wzmocni, stanie się ona bardziej autonomiczna i zorientowana na klienta.

Patrycja Rapacka/Recharge