Serbia sprzedaje Izraelowi coraz więcej broni

18 kwietnia 2024, 09:30 Alert

Według danych portalu Checkpoint, (portal analizujący serbską gospodarkę), główna serbska spółka zajmująca się exportem broni, Yugoimport-SDPR tylko w marcu wyeksportował do Izraela broń o wartości 14 mln euro.

Działo samobieżne SOKO 122 mm, projekt opracowywany przez Yugoimport SDPR. Źródło: Wikimedia Commons

Serbskie media ujawniły, że Belgrad dokonał co najmniej dwóch dużych dostaw broni lub amunicji do Tel Awiwu, tuż po ataku Hamasu w październiku 2023 roku. Ministerstwo handlu Serbii odrzuciło jednak wniosek dziennikarzy złożony w ramach ustawy o wolności informacji, dotyczący kwestii eksportu broni do Izraela w okresie od października 2023 roku do 26 lutego 2024 roku, nazywając te dane „ściśle tajnymi”.Lokalne media dotarły jednak do danych świadczących, że serbska fabryka amunicji Prvi Partizan w Uzicach  wyeksportowała do Izraela tylko w okresie marzec-kwiecień towary o wartości około 780 tysięcy euro.

5 kwietnia Rada Praw Człowieka ONZ zaapelowała o „zaprzestanie sprzedaży i przekazywania broni, amunicji i innego sprzętu wojskowego do Izraela, aby zapobiec dalszym naruszeniom międzynarodowego prawa humanitarnego przez Tel Awiw”.

Zaznaczmy, że Serbia i Izrael są bliskimi sojusznikami. Kilka tygodni temu prezydent Serbii Aleksandar Vucić i premier Izraela Benjamin Netanjahu rozmawiali telefonicznie o dalszym zacieśnianiu stosunków między tymi krajami.

Checkpoint / Mateusz Broncel

Baca-Pogorzelska: Irańskie drony niszczyły infrastrukturę Charkowa, ale świat patrzył na Izrael