Serial Netflixa wywołał spór z władzami Indii. Platforma wprowadziła zmiany
W wyniku interwencji indyjskiego rządu i licznych apeli w mediach społecznościowych, Netflix dokonał zmian w nowej produkcji. Chodzi o „Porwanie lotu IC 814”, czyli fabularyzowaną historię uprowadzenia samolotu pasażerskiego w 1999r.
Serial „Porwanie lotu IC 814” oparty na faktach można oglądać od zeszłego tygodnia. Fabuła skupia się na uprowadzeniu samolotu 814 Indian Airlines wracającego do Delhi z Nepalu.
Platforma pierwotnie nadała porywaczom hinduskie imiona, co wywołało oburzenie ze strony internautów (stworzono nawet hasztag #BoycottNetflix) oraz indyjskiego rządu. W rzeczywistości to Pakistańczycy ze zbrojnej grupy Harkat-ul-Mujahideen porwali samolot wraz z 178 pasażerami. Wypuszczono ich po 8 dniach negocjacji.
Sprawa autentyczności w odbiorze serialu była dla Indii bardzo ważna, ponieważ ze względu na dobro swoich obywateli wypuścili na wolność niebezpiecznego terrorystę Masooda Azhara, który po opuszczeniu więzienia przeprowadził kilka ataków. Za taką decyzję ówczesny rząd jest nadal krytykowany.
Jak podało BBC, są osoby broniące oryginalnej wersji produkcji. Powiązane jest to z relacjami świadków, a także oświadczeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Indii z 2000 r., z którego wynika, iż porywacze używali takich imion jako aliasów do komunikowania się. Kollattu Ravikumar, ocalały z porwania, potwierdził te pseudonimy w artykule na portalu informacyjnym Rediff. Jednak nie wszyscy widzowie znają dokładnie całą sytuację, co może powodować ich błędną interpretację.
Według raportów przedstawiciele Netflixa zostali we wtorek wezwani do indyjskiego resortu informacji i nadawania, a wkrótce potem głos zabrała Monika Shergill, wiceprezeska ds. treści w Netflix India. – Z myślą o widzach, którzy nie są zaznajomieni z porwaniem samolotu 814 Indian airlines w 1999 r., zastrzeżenia zostały uwzględnione i teraz serial zawiera prawdziwe kryptonimy porywaczy- oznajmiła.
To już nie pierwszy raz, kiedy Netflix wprowadza zmiany po premierze. W listopadzie 2019 r. ówczesny premier Mateusz Morawiecki pisa do Reeda Hastingsa w sprawie nieścisłości historycznych w serialu „Iwan Groźny Treblinki”, a w styczniu tego roku platforma usunęła film w języku tamilskim, na prośbę hinduistycznych organizacji.