Niemiecki startup Sonnen, zajmujący się produkcją domowych magazynów energii oraz ładowarek dla pojazdów elektrycznych, otrzymał aż 60 milionów euro w ostatniej rundzie finansowania prowadzonej przez Shell Venture. Inwestycja umożliwi firmie przyspieszenie budowania pozycji na rynku amerykańskim oraz australijskim.
Inwestycja umożliwi firmie Sonnen realizację planów rozszerzenia oferty głównie w USA oraz Australii. Przyspieszy także rozwój własnej platformy do dzielenia się energią – sonnenCommunity – która wykorzystuje domowe magazyny energii i ogniwa fotowoltaiczne. Członkowie sonnenCommunity mogą dzielić się i korzystać z energii wytworzonej oraz zmagazynowanej przez innych uczestników. Dodatkowo, środki zostaną wykorzystane na rozwój nowych pomysłów, czyli wirtualnej elektrowni oraz inicjatyw związanych z usługami sieciowymi.
Przeznaczenie środków na rzecz Sonnen przez koncern Shell umożliwia połączenie działania jednostek odpowiedzialnych za energetykę w koncernie, wraz z innowacyjnymi produktami wysokiej jakości oferowanymi przez Sonnen. W wyniku współpracy, Shell chce dostarczać swoim klientom bardziej innowacyjne i ekologiczne rozwiązania.
Dodatkowo, inwestycja umożliwiła obu firmom zawarcie strategicznej umowy o współpracę w obszarach związanych z energetyką i magazynowaniem energii. Umowa została podpisana przez firmę Sonnen oraz Shell New Energies. Partnerstwo obejmie innowacyjne, zintegrowane usługi w zakresie energetyki, ulepszone rozwiązania ładowania pojazdów elektrycznych oraz świadczenie usług sieciowych opartych na wirtualnym magazynie.
W trzeciej rundzie finansowania, która miała miejsce w 2016 roku, Sonnen otrzymało prawie 74 miliony euro przy wsparciu ze strony GE Ventures. Środki przeznaczono na internacjonalizację oraz rozwój nowych, innowacyjnych produktów i usług. Firma jest już obecna na amerykańskim rynku, głównie w Kalifornii, gdzie oferuje systemy fotowoltaiczne i magazyny energii. Swoje usługi świadczy także w Australii.
Sonnen nie jest pierwszą firmą zajmującą się czystymi, innowacyjnymi technologiami w jaką zainwestował Shell. Spółka nabyła m.in. dostawcę rozwiązań w zakresie mikrosieci elektroenergetycznej – GI Energy. Niedawno Shell przeznaczył także środki na rozwój Axiom Energy, amerykańskiego producenta urządzeń magazynujących energię cieplną. Na początku roku wraz z innymi inwestorami (m.in. Engie) przeznaczył również 20 milionów dolarów na rzecz Husk Power Systems, który oferuje mikrosieci.
PR News Wire/ Clean Technica/Energy Storage News/Martyna Lis