Shell prezentuje dane z raportu na temat rynku LNG w 2019 roku, z którego wynika, że ten rośnie, ale może rosnąć wolniej przez epidemię koronawirusa i ciepłe zimy.
W informacji prasowej spółki czytamy, że w 2019 zaszły znaczące wydarzenia, które wsparły zmiany w branży:
- padł rekord w postaci 40 mln ton dodatkowej podaży LNG, które były dostępne i zostały skonsumowane przez rynek,
- wiara w długoterminowy wzrost popytu na gaz przyczyniła się do decyzji o rekordowo wysokich nakładach inwestycyjnych, zwiększających wydajność produkcji skroplonego paliwa o 71 mln ton,
- zwiększenie różnorodności struktur kontraktowych, zapewniło nabywcom LNG szerszy wachlarz możliwości kupna,
- dzięki rezygnacji z węgla na korzyść gazu w energetyce i przemyśle, gaz w coraz większym stopniu przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Ponad trzykrotnie spadła też produkcja energii ze źródeł opartych na węglu.
– Globalny rynek LNG w dalszym ciągu się rozwijał w 2019 roku, a popyt na LNG i gaz ziemny wzrósł nie tylko w energetyce, ale i w pozostałych sektorach” – mówi Maarten Wetselaar, dyrektor ds. gazu i nowych energii w Shell. „Rekordowo wysokie inwestycje w produkcję zaspokoją rosnące zapotrzebowanie na to najbardziej elastyczne i najczystsze paliwo kopalne. – Choć warunki na rynku nie są obecnie korzystne ze względu na rekordowo wysoką podaż gazu, dwie następujące po sobie łagodne zimy i sytuację związaną z koronawirusem, przewidujemy powrót do równowagi do połowy lat dwudziestych, która będzie efektem ciągłego wzrostu popytu i spadku nowej podaży” – dodaje Wetselaar.
Shell obliczył, że w 2019 roku Europa wchłonęła większość nowej podaży, a konkurencyjny cenowo LNG przyspieszył przejście z węgla na gaz w sektorze energetycznym i zrównoważył malejącą produkcję gazu krajowego oraz import gazu przez rurociągi. Nowe mechanizmy handlu w transakcjach typu spot oraz szersza gama indeksów stosowanych w kontraktach długoterminowych czynią z LNG coraz bardziej elastyczny towar.
Raport „Shell LNG Outlook 2020” dostępny jest na stronie www.shell.com/lngoutlook
Shell/Wojciech Jakóbik