Bez kategoriiGospodarkaSurowce

Shell triumfuje w apelacji o emisję CO2 

Źródło: shell.com

Brytyjski gigant paliwowy Shell wygrał apelację od głośnego wyroku holenderskiego sądu, który w 2021 roku zobowiązał tę firmę do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. 

Trzy lata temu sąd w Hadze orzekł, że firma Shell musi zmniejszyć emisję CO2 o 45% do 2030 roku w porównaniu do poziomu z 2019 roku, uwzględniając w tym całą grupę Shell, jej dostawców oraz klientów- poinformował Reuters.

W tym samym roku, zanim jeszcze zapadł wyrok, Shell wprowadził do swojej strategii cele, które miały pozytywnie wpłynąć na zmianę klimatu, zmniejszając emisję gazów cieplarnianych w stosunku do roku 2016. Mimo to, holenderski sąd uznał, że polityka klimatyczna Shella jest zbyt mało konkretna, pełna warunków i tym samym niewystarczająca, i wydał wyrok o ograniczeniu emisji.

Sprawę przeciw koncernowi Shell wniosła organizacja Milieudefensie wraz z innymi stowarzyszeniami pozarządowymi.

Zmniejszanie emisji: tak; narzucanie norm: nie

Sąd Apelacyjny w Hadze nie podzielił argumentów przeciwko Shellowi i uchylił orzeczenie sądu pierwszej instancji. Sąd apelacyjny zdecydował, że firma Shell, jako jedna z większych firm naftowych, powinna dbać o zmniejszenie emisji, ale nie można jej narzucać konkretnych celów prawnych. Oznacza to, że nie można wymagać od niej, aby zmniejszała emisję CO2 o określony procent. – Jesteśmy zadowoleni z decyzji sądu, która naszym zdaniem jest właściwa dla globalnej transformacji energetycznej Holandii i naszej firmy – oświadczył dyrektor generalny Shell Wael Sawan.

Wygrana w sądzie Shella oczywiście nie zmieniła stanowiska ekologów. – To boli. Nadal będziemy walczyć z głównymi trucicielami, takimi jak Shell – oświadczył dyrektor organizacji Friends of The Earth Netherlands (Milieudefensie) Donald Pols.

Sąd mimo uchylenia orzeczenia, zgadza się z aktywistami klimatycznymi, że zmiany klimatu są zagrożeniem dla praw człowieka i gigant paliwowy jest ogólnie zobowiązany do zmniejszania emisji, aby chronić ludzi przed skutkami kryzysu klimatycznego. Jednak prawnie nie może być mu to nakazane.

Shell: do 2030 emisja o połowę mniejsza

Shell deklaruje, że chce uzyskać status biznesu energetycznego o zerowej emisji netto do 2050 roku i pod ten cel przekształca swoja działalność. Koncern informuje, że zmniejszy emisję o połowę do 2030 roku.

Od wyroku można się jeszcze odwołać do sądu najwyższego, ale będzie to dotyczyć głównie interpretacji prawa, a nie istotnych faktów sprawy. Sjoukje van Oosterhout z Milieudefensie powiedziała, że organizacja dokładnie przeanalizuje jeszcze wyrok przed decyzją o odwołaniu. I zapowiedziała kontynuację działań prawnych przeciwko takim firmom jak Shell.


Powiązane artykuły

Krzysztof Galos, wiceszef resortu i Główny Geolog Kraju. Źródło wikimedia

MKiŚ: Odkrycie nowych złóż ropy na Bałtyku musi zostać potwierdzone

– Ministerstwo klimatu i środowiska będzie mogło potwierdzić informacje o odkryciu największego złoża węglowodorów w Polsce w pobliżu Świnoujścia dopiero...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...
tankowiec GLOBAL DIGNITY ( ubiegła nazwa Bit Okland), Foto: war-sanctions.gur.gov.ua

Uderzenie w irańską flotę cieni. Tak działa sieć “ciemnych” tankowców

Departament Skarbu USA nałożył sankcje na sieć niemal 30 tankowców należących do indyjskiego armatora Jugwindera Singha Brara. Amerykanie uznali je...

Udostępnij:

Facebook X X X