Inteligentna bateria Siemensa dla gospodarstw domowych

27 lutego 2019, 13:30 Alert

Firma Siemens ogłosiła wypuszczenie na rynek swojej nowej wersji baterii Junelight Smart Battery, przeznaczonej specjalnie dla inteligentnych domów, wyposażonych w panele fotowoltaiczne. To pierwszy tego typu produkt niemieckiego koncernu, stworzony właśnie z myślą o zwykłych domostwach.

Źródło: Siemens

Zaprezentowane urządzenie jest baterią litowo-jonową z możliwością dostosowania pojemności do własnych potrzeb, maksymalnie do 19,8 kWh, choć przy możliwości podłączenia kolejnych zestawów, pojemność dla systemu jest nieograniczona. Całość jest przystosowana do działania przy zmieniającym się obciążeniu. Może więc zasilać zarówno mniejsze urządzenia domowe o różnych porach dnia i nocy, jak i np. ładować samochody elektryczne. Wysoka jakość i bezpieczeństwo produktu zostały potwierdzone przez niemieckie stowarzyszenie VDE (Verband der Elektrotechnik, Elektronik und Informationtechnik).

Wbudowane oprogramowanie zarządza dysponowaną energią, mając na bieżąco aktualizowany indywidualny profil zużycia prądu oraz dane pogodowe. Analizowane są zarówno wartości aktualne jak i prognozy. Dzięki nim bateria może przechodzić w stan ładowania w optymalnych momentach. Algorytm dąży do wykorzystania energii słonecznej w nieprzypadkowym czasie, dokładnie wtedy, kiedy są ku temu najdogodniejsze warunki, co pozwala wykorzystać potencjał własnego źródła do maksimum. Takie rozwiązanie nie tylko obniża ogólne koszty zużycia prądu, ale przyczynia się również do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii na rynku, więc i ograniczenia emitowanych zanieczyszczeń.

Do baterii dodawana jest aplikacja na smartfony, która w każdej chwili umożliwia użytkownikowi wygodne monitorowanie wszystkich zachodzących procesów, ale też samodzielne sterowanie lub zmianę parametrów pracy urządzenia. Przedstawiony w artykule produkt jest dostępny jedynie na rynku niemieckim, choć Siemens planuje sprzedaż w kolejnych krajach jeszcze w tym roku.

Nie ulega wątpliwości, że na świecie rośnie zainteresowanie produkowaniem własnej energii elektrycznej przez zwykłych ludzi, a co się z tym wiąże wzrasta zapotrzebowanie na domowe magazyny energii. Ze względu na rosnący popyt oraz współczesne trendy, stawiające na czystą energię, należy uznać inteligentne magazyny za przyszłościowy obszar przemysłu. Dzięki temu można też liczyć na ich szybki rozwój oraz ciekawe nowe rozwiązania.

Clean Technica/Siemens/Junelight.de/Radosław Muszyński