Siemens doda magazyn energii do remontowanej turbiny gazowej

17 czerwca 2019, 14:15 Alert

Siemens poinformował o remoncie, jaki ma zamiar przeprowadzić w należącym do firmy BASF zakładzie w Schwarzhelde, w Niemczech. Oprócz samego remontu gazowej elektrowni przemysłowej, Siemens doda bateryjny magazyn energii mający współpracować z elektrownią.

Turbina gazowa SGT-800, fot.: Mat. prasowe Siemens
Turbina gazowa SGT-800, fot.: Mat. prasowe Siemens

Planowany remont zakłada wymianę jednej z dwóch turbin gazowych innego producenta, będących częścią układu gazowo-parowego, na wysokosprawną turbinę SGT-800 o mocy 57 MW. Oprócz tego, do całości zostanie dodany bateryjny magazyn energii do współpracy z elektrownią. Dzięki zastosowaniu magazynu energii elektrownia zyska możliwość blackstartu nawet w przypadku awarii sieci przesyłowej i konieczności pracy wyspowej, zapewniając zasilanie zakładu przemysłowego w każdych warunkach. Oprócz tego, zwiększy się elastyczność zmiany obciążenia elektrowni dostępna dla operatorów, znacznie zwiększy się prędkość rozruchu turbiny, a magazyn przejmie na siebie także bilansowanie mocy, odciążając w ten sposób elektrownię gazową.

Instalacje tego typu pokazują, że magazyny energii to rozwiązania nie tylko pomocne przy bilansowaniu generacji z niesterowalnych OZE. Ten projekt, jak i projekt PGE budowy magazynu energii przy elektrowni węglowej w Bełchatowie pokazują, że niektóre z technologii magazynowania energii, jak np. baterie elektrochemiczne, są w stanie doskonale współpracować ze źródłami konwencjonalnymi, zwiększając ich elastyczność oraz efektywność ich pracy.

Oprócz umowy remontowej, Siemens podpisał 15-letnią umowę na serwisowanie turbiny oraz całego układu. Jest to kolejna instalacja tego typu, w 2018 roku Siemens wybudował magazyn o mocy 100 MW i pojemności 400 MWh współpracujący z elektrownią gazową o mocy 640 MW w Alamitos, w Kalifornii.

Siemens/Renewables Now/Marcin Rowicki