Siemens tworzy „umieralnię” dla nierentownych elektrowni

9 maja 2019, 10:00 Alert
Grundremmingen
Elektrownia Grundremmingen / fot. Wikimedia Commons

Siemens rozstaje się częścią nierentownych elektrowni i zamierza je umieścić w oddzielnej spółce. W sumie zatrudnionych jest tam 20 tysięcy pracowników – między innymi w Görlitz i Erfurcie na terenie byłej NRD.

Siemens chce wyprowadzić swoją działalność energetyczną na zewnątrz i wprowadzić nowo utworzoną spółkę na giełdę, co firma ogłosiła na spotkaniu Rady Nadzorczej w Monachium. Posunięcie to ma nastąpić do września przyszłego roku.

Grupa rozstaje się z nierentownymi elektrowniami. Nowa firma obejmie następnie udział Siemensa w firmie Siemens Gamesa zajmującej się energetyką wiatrową. Z około 380 tysięcy pracowników Siemens na całym świecie restrukturyzacja dotyczy około 80 tysięcy pracowników. Według IG Metall w Niemczech jest prawie 20 ośrodków, w których pracuje ponad 20 tysięcy pracowników, w tym w zakładach w Görlitz i Erfurcie. Jeszcze nie wiadomo co taki rozdział oznaczać będzie dla pracowników.

Siemens chce zatrzymać nieco mniej niż 50 procent udziałów w nowo powstającej firmie energetycznej. W przyszłości monachijska firma zamierza skoncentrować się na dwóch obszarach: automatyzacji fabryk (Digital Industries) oraz tworzeniu sieci między budynkami, miastami i krajami (inteligentna infrastruktura). Czołowa grupa, skupiająca się na technologiach cyfrowych, zaspokaja zapotrzebowanie akcjonariuszy na dorocznym walnym zgromadzeniu w styczniu.

Mitteldeutscher Rundfunk/Michał Perzyński