Siemoniak: Priorytety MON na 2014 rok. Inwestycje mają zwiększyć wartość obronną

16 stycznia 2014, 09:13 Bezpieczeństwo

W środę rozpoczął się cykl konferencji prasowych, podczas których ministrowie będą przedstawiać plany swoich resortów na przyszły rok. Konferencje zapowiedział w zeszłym tygodniu premier Donald Tusk. Jako pierwsze swoje plany przedstawiło Ministerstwo Obrony Narodowej (MON).

– W porozumieniu z sojusznikami zdecydowaliśmy się przyspieszyć wycofanie z Afganistanu. Od maja pozostanie w Afganistanie do 500 polskich żołnierzy – zapowiedział szef MON Tomasz Siemoniak i dodał: – Również do maja powróci do Polski cały ciężki sprzęt, głównie kołowe transportery opancerzone i śmigłowce.

Minister poinformował, że jeśli chodzi o dostawę systemów obrony powietrznej, to do dalszych rozmów wybrano 5 partnerów – francuską firmę Thales, amerykańsko-niemiecko-włoskie konsorcjum MEADS, amerykański koncern Raytheon, rząd Izraela oraz francuską MBDA z Polskim Holdingiem Obronnym.

– Chcemy, żeby inwestowane środki przyniosły wzrost wartości obronnych, ale żeby też procentowały miejscami pracy i przyniosły korzyść uczelniom – podkreślił Siemoniak. Przypomniał, że MON pracuje też m.in. nad wyborem 70 nowych śmigłowców, które mają zostać wyprodukowane w Polsce.