Sierakowska: Ceny ropy wciąż wysoko

6 lutego 2017, 09:30 Energetyka

Notowania ropy naftowej zakończyły miniony tydzień na plusie, a na początku bieżącego tygodnia wzrostowa tendencja jest kontynuowana. Dzisiaj rano notowania amerykańskiej ropy WTI poruszają się w okolicach 54 USD za baryłkę – pisze Dorota Sierakowska, analityk surowcowy Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska.

Utrzymujący się na rynku ropy optymizm pokazały piątkowe dane Commodity Futures Trading Commission (CFTC), które pokazały, że w tygodniu zakończonym 31 stycznia inwestorzy instytucjonalni zwiększyli swoje długie pozycje na rynku ropy naftowej do rekordowych poziomów. Liczba długich pozycji, wynosząca ponad 412 tysięcy, przekroczyła tym samym poprzedni rekord, z czerwca 2014 r., wynoszący niemal 399 tys.

Powyższe dane pokazują, że inwestorzy wierzą w istotny wpływ nowych limitów produkcji ropy naftowej w OPEC na globalną sytuację na rynku tego surowca. Niemniej, nie zmienia to faktu, że jednocześnie wydobycie tego surowca zwiększają Stany Zjednoczone, co potwierdzają dane dotyczące liczby funkcjonujących tam punktów wydobycia. W piątek firma Baker Hughes w swoim cotygodniowym raporcie podała, że w minionym tygodniu liczba funkcjonujących wiertni w USA wzrosła o 17 do poziomu 583, najwyższego od października 2015 r. Ogólnie liczba funkcjonujących punktów wydobycia ropy w USA rośnie, z niewielkimi przerwami, już od dziewięciu miesięcy. Firmy wydobywcze zostały w dużej mierze zachęcone do działania wyższymi cenami ropy naftowej, które sprawiają, że produkcja ropy w wielu miejscach w USA z powrotem stała się opłacalna.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Źródło : CIRE.PL