EnergetykaRopaWszystko

Sierakowska: Nowe tegoroczne maksima cen ropy naftowej

KOMENTARZ

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy, Dom Maklerski BOŚ

Notowania ropy naftowej wciąż utrzymują się w kilkumiesięcznym trendzie wzrostowym. Cena tego surowca wczoraj poszybowała w górę po raz kolejny, notując już trzecią z rzędu sesję wzrostową. Amerykańska ropa naftowa WTI podrożała w środę o 2,2 proc., tym samym wyraźnie wybijając się ponad poziom 51 USD za baryłkę – i pozostając powyżej niego także dzisiaj rano.

Wczoraj stronę popytową do zwiększonej aktywności zachęcić mogła chociażby sytuacja techniczna na wykresie tego surowca – a dokładniej, przekroczenie przez notowania amerykańskiej ropy naftowej ważnej psychologicznej bariery na poziomie 50 USD za baryłkę. Jednak na rynku nie brakuje także wsparcia ze strony danych fundamentalnych – wczoraj pojawiły się informacje o znaczącym wzroście importu ropy naftowej do Chin w maju, a w raporcie Departamentu Energii podano, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 3,2 mln baryłek. Wprawdzie informacje o zapasach nie były zaskoczeniem po wtorkowej publikacji Amerykańskiego Instytutu Paliw, ale jeszcze na początku tygodnia oczekiwano mniejszego spadku zapasów – a więc informacje te sprzyjały stronie popytowej. Do tego dochodzi także kwestia obniżonej produkcji ropy naftowej w Nigerii, gdzie regularnie atakowana jest infrastruktura naftowa.

Dzisiaj rano cena ropy naftowej delikatnie porusza się w dół, jednak ruch ten jest niewielki, co świadczy o utrzymującej się sile strony popytowej. Po przekroczeniu poziomu 50 USD za baryłkę, dalsze wzrosty są bardziej prawdopodobne z technicznego punktu widzenia, jednak sytuacja fundamentalna wciąż nie uzasadnia cen zwiększonych o kilka dolarów, a dodatkowo możliwa jest korekta spadkowa w celu przetestowania poziomu 50 USD za baryłkę, tym razem jako technicznego wsparcia.

wykres_ropa_09_06_2016_Af46c62B

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Źródło: CIRE.pl

 


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X