KOMENTARZ
Dorota Sierakowska
Analityk, Dom Maklerski BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej odznaczył się wyraźnym wzrostem notowań tego surowca. Cena ropy WTI wprawdzie wczoraj delikatnie spadła, jednak dzisiaj rano odreagowuje ten ruch i utrzymuje się tuż poniżej poziomu 44 USD za baryłkę. Poziom ten jest obecnie najbliższym i najważniejszym technicznym oporem.
Trudno doszukiwać się istotnych fundamentalnych przyczyn tak dobrej kondycji kupujących na rynku ropy naftowej w ostatnich kilku dniach. Fiasko rozmów producentów ropy naftowej w Doha oddaliło wizję nie tylko cięcia poziomów wydobycia, lecz chociażby ich zamrożenia. Dodatkowo, zarówno Arabia Saudyjska, jak i Rosja, nie wykluczyły dalszego zwiększania produkcji, a zapowiedzi większego wydobycia podtrzymał Iran. Zapasy ropy w USA po raz kolejny wzrosły. Jedynym wsparciem dla kupujących były słowa szefa Międzynarodowej Agencji Energetycznej, który przypomniał o tym, jak mocno spadły inwestycje w sektorze naftowym w ciągu ostatnich dwóch lat – i że może się to w końcu przełożyć na wyrównanie popytu i podaży na rynku ropy w przyszłym roku.
Prawdopodobnie najważniejszą przyczyną siły kupujących na rynku ropy naftowej był jednak czynnik, który wspierał stronę popytową także na rynkach pozostałych surowców – czyli zwiększona aktywność funduszy. Inwestorzy instytucjonalni masowo ruszyli na surowcowe zakupy w ostatnim czasie, wspierani lepszymi danymi z Chin oraz słabszym amerykańskim dolarem.
W rezultacie, obserwowany ostatnio wzrost cen ropy naftowej ma wątłe podstawy. Rynek tego surowca nadal zmaga się z nadpodażą, co powinno ograniczyć możliwości dalszych wzrostów notowań tego surowca.