Nowy gazociąg z Rosji do Chin nie może powstać, więc Putin opowiada o ropociągu

7 czerwca 2024, 17:30 Alert

Rosjanie rozważą budowę ropociągu po szlaku planowanego gazociągu Siła Syberii 2. W ten sposób odwracają uwagę od faktów, które podważają perspektywy przedsięwzięcia gazowego.

Prezydent Rosji Władimir Putin fot. kremlin.ru
Prezydent Rosji Władimir Putin fot. kremlin.ru

Wicepremier Rosji Aleksander Nowak przyznał, że ropociąg pociągnięty wzdłuż gazociągu Siła Syberii 2 mógłby mieć przepustowość do 30 mln ton rocznie. Wcześniej prezydent Władimir Putin zasugerował 17 maja w Pekinie, że można byłoby sięgnąć po takie rozwiązanie. Zapewnił, że toczą się już na ten temat rozmowy Chin i Rosji. – Mógłby mieć do 30 mln ton przepustowości. To wciąż bardzo wstępny szacunek – powiedział Nowak na konferencji w Petersburgu.

Jednakże gazociąg Siła Syberii 2 nie może wciąż wejść w fazę realizacji. To projekt zakładający budowę magistrali o przepustowości do 50 mld m sześc. rocznie, który pozwoliłby połączyć złoża Gazpromu dedykowane dotąd Europie z rynkiem w Chinach. Liczne źródła nieoficjalnie sugerują jednak problemy z negocjacjami Gazprom-CNPC. Chińczycy nie chcą tak dużo gazu i oczekują niskiej ceny. Rozmowy toczą się od około dekady bez rozstrzygnięcia.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Zwrot Gazpromu do Azji? Putin nie zabrał jego prezesa do Chin