10 lutego w Pekinie odbyło się kolejne spotkanie wspólnej komisji koordynacyjnej Gazpromu i CNPC.
Dyskusję prowadzili Witalij Markelow, wiceprezes Gazpromu i Wang Dongjin, wiceprezes CNPC. Strony omówiły postępy projektu dostarczenia gazu z Rosji do Chin tzw. wschodnim szlakiem, czyli gazociągiem Siła Syberii. Gazprom informuje w komunikacie, że jego realizacja przebiega zgodnie z terminarzem.
Strony omówiły także współpracę przy magazynach gazu i elektrowniach gazowych w Państwie Środka. Ustalono także terminarz spotkań komisji koordynacyjnej w 2017 roku.
Wschodni szlak
W 2014 roku Gazprom i CNPC podpisały umowę gazową opiewającą na dostawy do 38 mld m3 rocznie przez 30 lat od uruchomienia gazociągu Siła Syberii. Pierwotnie planowano go uruchomić w 2019 roku, jednak ze względu na opóźnienie projektu, obecnie komunikowany jest termin 2020 roku.
Opóźnienia wynikają z problemów finansowych Gazpromu, który został doświadczony przez spadek cen ropy naftowej, który wpłynął na spadek przychodów ze sprzedaży gazu ziemnego oraz sankcje USA i Unii Europejskiej wobec Gazprombanku, który był jednym z głównych źródeł finansowania jego projektów. Ponadto Chińczycy nie zaangażowali się w projekt finansowo.
Gazprom zlecił spółce Strojtransgaz budowę odcinka gazociągu o długości 255 km na terenie Rosji. Wartość kontraktu to 72,3 mld rubli. Zakończenie prac przewidziano na 31 lipca 2018 roku. Strojtransgaz buduje jeszcze dwa odcinki wspomnianej magistrali: 208 km od złoża Czajandskoje do Lenska (wartość umowy nie została ujawniona) oraz 93 km odcinek od Lenska do stacji kompresorowej Saldykelskaja o wartości 27,6 mld rubli.
Zachodni szlak
W 2015 roku Gazprom i CNPC podpisały umowę na temat ogólnych warunków dostaw gazu poprzez szlak zachodni (gazociąg Siła Syberii 2), która zakłada dostawy paliwa do Chin z zachodnio-syberyjskich złóż. Tym szlakiem rocznie ma być przesyłane 30 mld m3 paliwa.
Jakóbik: Siła Syberii 3 – próba racjonalizacji dostaw gazu z Rosji do Chin