Energetyka

Holenderski sąd odrzucił rosyjską skargę kasacyjną

Siedziba Naftogazu. fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Siedziba Naftogazu. fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Stały Trybunał Arbitrażowy odrzucił rosyjską apelację kasacyjną przeciwko decyzji Sądu Arbitrażowego Hagi, który nakazał odszkodowanie dla koncernu naftowo-gazowego Naftohagaz, za przywłaszczone aktywa na okupowanych przez Rosję Krymie.

Holenderski sąd odrzucił rosyjską skargę kasacyjną przeciwko decyzji Trybunału Arbitrażowego w Hadze, która zobowiązywała Rosję do wypłaty odszkodowania Naftogazowi, największemu ukraińskiemu koncernowi naftowo-gazowemu, za przejęte aktywa na okupowanym Krymie.

Jak informuje biuro prasowe Naftogazu, Sąd Najwyższy Królestwa Niderlandów oddalił rosyjską apelację kasacyjną dotyczącą uchylenia częściowego orzeczenia Trybunału Arbitrażowego w Hadze w sprawie odszkodowania za straty wynikające z nielegalnego wywłaszczenia aktywów Naftogazu na zajętym przez Rosję Krymie.

– W ten sposób holenderskie sądy potwierdziły po raz drugi i ostatni zgodność i ważność nagrody częściowej wydanej przez trybunał arbitrażowy w Stałym Trybunale Arbitrażowym w Hadze – powiedział Naftogaz.

Zgodnie z częściowym wyrokiem z 22 lutego 2019 roku, trybunał arbitrażowy potwierdził swoją jurysdykcję w sprawie oraz orzekł, że Rosja bezprawnie wywłaszczyła aktywa Naftogazu na Krymie, naruszając umowę międzyrządową między Ukrainą a Rosją dotyczącą promocji i wzajemnej ochrony inwestycji.

W lipcu 2022 roku Haski Sąd Apelacyjny odrzucił wniosek Rosji o unieważnienie tego częściowego orzeczenia.

Holenderski Sąd Najwyższy podtrzymał stanowisko trybunału arbitrażowego oraz Haskiego Sądu Apelacyjnego, potwierdzając, że jurysdykcja trybunału dotyczy wyłącznie inwestycji dokonanych po 1 stycznia 1992 roku

Po wydaniu pierwszego częściowego wyroku w 2019 roku, trybunał określił wysokość odszkodowania, a w kwietniu 2023 roku nakazał Rosji wypłatę Naftogazowi 5 miliardów dolarów. Rosja nadal odwoływała się od tego orzeczenia.

Niedawno, na wniosek spółek Grupy Naftogaz, sąd w Finlandii nakazał zajęcie niektórych rosyjskich aktywów w celu egzekwowania wyroku arbitrażowego. Był to pierwszy taki przypadek w Europie.

Piotr Brzyski/ Ukraińskie media

Ukraiński koncern paliwowy zajmie rosyjskie aktywa w Finlandii


Powiązane artykuły

Tesla Megapack w Australii. Fot. Tesla

Tesla zbuduje za 560 mln dolarów magazyn energii w Chinach 

Amerykańska grupa Tesla, znana z produkcji pojazdów elektrycznych, która produkuje również baterie i panele słoneczne, ogłosiła podpisanie kontraktu w Chinach...

Shell Polska odbudował wyniki po trudnym 2023 roku

W 2024 roku Shell Polska po zawirowaniach na detalicznym rynku paliw rok wcześniej wyszedł na plus. Skonsolidowany zysk netto wyniósł...
Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...

Udostępnij:

Facebook X X X