AktualnościBezpieczeństwo

Nawrocki zapowiedział skład BBN i ustawy wzmacniające bezpieczeństwo

Prezydent elekt RP Karol Nawrocki (2L), desygnowany na szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Sławomir Cenckiewicz (L) oraz desygnowani za zastępców szefa BBN gen. bryg. Mirosław Bryś (P) i gen. bryg. Andrzej Kowalski (2P) podczas konferencji prasowej w siedzibie Kancelarii Prezydenta RP w Warszawie. Dot.: PAP / Leszek Szymański

Karol Nawrocki przedstawił komu powierzy prowadzenia Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zarówno przyszły szef, jak i jeden z jego zastępców, zasiadali w komisji badającej wpływy rosyjskie. Drugi z dowódców to generał wywodzący się z wojsk powietrzno-desantowych oraz weteran zagranicznych misji. Nawrocki zapowiedział złożenie ustaw, które wesprą wykorzystanie nowych technologii, również w Wojsku Polskim.

Prezydent-elekt planuje powierzyć Biuro Bezpieczeństwa Narodowego profesorowi Sławomirowi Cenckiewiczowi.

– Aktywne zwierzchnictwo prezydenta Rzeczpospolitej wymaga najlepszych współpracowników wokół prezydenta. Dlatego podjąłem decyzję, że szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie pan profesor Sławomir Cenckiewicz – zapowiedział przyszły prezydent.

Przyszły szef BBN to profesor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i doktor habilitowany (habilitacje uzyskał na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), z wykształcenia i zawodu historyk. W latach 2016-2023 dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, a w latach 2016-2021 członek kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Od 2018 do 2024 roku był członkiem rady Muzeum Wojska Polskiego. W latach 2007-2022 zasiadał w państwowej komisji badającej wpływu rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne, której został przewodniczącym.

Nowe technologie w służbie państwa

Wirtualna Polska poinformowała, że Karol Nawrocki planuje wdrożyć zmiany w prawie, które będą służyły rozwojowi technologii. W tym celu przedstawi m.in. projekt ustawy o Funduszu Technologii Przełomowych.

Zasługujemy na to, aby mieć w Polsce swoją Dolinę Krzemową (…). Mamy świetnych specjalistów w tym zakresie i potrzebują opieki prezydenta – powiedział prezydent-elekt w Republice, cytowany przez WP.pl.

Nawrocki zaznaczył, że chce by, rozwój technologii służył nie tylko gospodarce, ale i bezpieczeństwu.

Front wojenny na Ukrainie pokazuje, że już część wojsk rozpoznawczych jest obsługiwana zupełnie bez udziału bezpośredniego ludzi. To będą na pewno tematy, które będą dla mnie bardzo ważne i bardzo bliskie – wskazał Nawrocki.

Prezydent-elekt podkreślił, że Polska nie może przespać rewolucji technologicznej na świecie. Dlatego planuje by w BBN powstał departament poświęcony nowym technologiom w wojskowości. Jego stworzenie będzie zadaniem jednego z zastępców szefa generała Andrzeja Kowalskiego.

Oficer kontrwywiadu cywilnego i wojskowego

– Pan generał Andrzej Kowalski to doświadczony funkcjonariusz i cywilnego, i wojskowego wywiadu. Człowiek, który łączy swoją misję oficerską, generalską także z zadaniami intelektualnymi. To przede wszystkim człowiek, który myśli o bezpieczeństwie państwa polskiego w kontekście XXI wieku i wciąż zmieniających się zagrożeń dla bezpieczeństwa Polski w wieku XXI – powiedział Karol Nawrocki.

Generał Kowalski w latach 1994-2002 roku służył w Urzędzie Ochrony Państwa, skąd przeszedł do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznej. W 2006 roku przeszedł do Służby Wywiadu Wojskowego. Brał udział w pracach nad likwidacją Wojskowych Służb Informacyjnych. W 2007 roku czasowo pełnił obowiązki szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, skąd został zdjęty przez Bogdana Klicha, ówczesnego ministra obrony narodowej. W lutym 2016 roku przyjął obowiązki szefa Służby Wywiadu Wojskowego, które pełnił do stycznia 2020 roku. W latach 2007-2022 zasiadał w państwowej komisji badającej wpływu rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne.

Weteran z Afganistanu i Iraku

Drugim z zastępców będzie Mirosław Brzyś. Generał wywodzący się z jednostek powietrznodesantowych, odznaczony za uczestnictwo w zagranicznych misjach.

– Pan generał Bryś był zastępcą dowódcy 6. Brygady Powietrzno-Desantowej i stał na czele 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To bardzo doświadczony generał Wojska Polskiego – podkreślił prezydent elekt.

Drugi z zastępców to szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego w latach 2023-2024. Dowodził 4. Warmińsko-Mazurską Brygadą Obrony Terytorialnej. Stopień oficerski zdoył w latach 90. W Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, następnie służył w 25. Dywizji Kawalerii Powietrznej i 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Krakowie. Służył również jako zastępca dowódcy i dowódca w 6. Brygadzie Powietrznodesantowej. Brał udział w misjach w Iraku i Afganistanie. Odznaczony m.in. wojskową odznaką „Za Rany i Kontuzje” i medal Za Zasługi dla Obronności Kraju.

PAP / WP / Republika / Biznes Alert / Marcin Karwowski


Powiązane artykuły

W piątek koalicja omówi nowy rząd. Możliwe zmiany w energetyce

W piątek premier Donald Tusk ma się spotkać z liderami koalicyjnych ugrupowań i przedstawić im propozycje rekonstrukcji rządu. W kuluarach...

Glapiński: Inflacja obniża się, ale odmrożenie cen energii może to zmienić

Zdaniem prezesa NBP inflacja będzie obniżała się z kwartału na kwartał. Możliwy jest jednak jej czasowy wzrost po odmrożeniu cen...
Centralny Port Komunikacyjny. Źródło: CPK

CPK łagodzi wymagania w przetargu na terminal, ale kontrowersje trwają

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) zdecydował się na złagodzenie części kryteriów dopuszczenia do udziału w wielomiliardowym przetargu na budowę terminala pasażerskiego....

Udostępnij:

Facebook X X X