Magazyny energii w skałach pod Hamburgiem

17 czerwca 2019, 14:00 Alert

Prezes Siemens Gamesa Markus Tacke, Sekretarz Stanu ds. energii Andreas Feicht, Burmistrz Hamburga Peter Tschentscher oraz przedstawiciele Uniwersytetu Technicznego w Hamburgu 12 czerwca uroczyście otworzyli pierwszy na świecie system magazynowania energii elektrycznej i cieplnej (ETES).

Otwarcie ETES w Hamburgu
Otwarcie ETES w Hamburgu

Innowacyjna instalacja została zbudowana w Hamburgu-Altenwerder. Do jej budowy użyto około tysiąca ton skał wulkanicznych sprowadzanych z Norwegii. Według zapewnień konstruktorów ma być zdolna do zmagazynowania 130 MWh energii elektrycznej. W przeciwieństwie do najpopularniejszych obecnie baterii, pojemność tego magazynu ma być stała przez cały okres jego użytkowania.

Magazyn jest zasilany energią elektryczną w przypadku nadwyżek jej produkcji. Grzałki oporowe o mocy 5 MW wraz z dmuchawą przekształcają dostarczaną energię w ciepło ogrzewając skały wulkaniczne nawet do 750 °C. W momencie zwiększonego zapotrzebowania system uruchamia turbinę parową rozpoczynając przetwarzanie ciepła zmagazynowanego w skałach na energię elektryczną. Generator posiada moc rzędu 1,2 MW. Magazyn jest w stanie przechować 130 MWh energii cieplnej przez tydzień. Jak podaje Hasan Oezdem, inżynier pracujący przy projekcie, sprawność magazynu to około 50%.

W początkowych założeniach instalacja miała zawierać 100 ton skał wulkanicznych, jednak obecnie składa się z około tysiąca ton. Zaletą technologii jest łatwa skalowalność układu. Po odpowiednim zbadaniu oraz przetestowaniu instalacji pilotażowej Simens Gamesa zapowiada wykorzystanie technologii w innych projektach oraz rozbudowę obecnie testowanej. Docelowo chcą osiągnąć pojemność magazynu na poziomie kilku gigawatogodzin. Obecnie przyjmuje się, że jedna gigawatogodzina to odpowiednik dziennego zapotrzebowania 50 tysięcy gospodarstw domowych. Siemens Gamesa skupia się również na uzyskaniu kosztów magazynowania poniżej 10 centów za kilowatogodzinę. Według Hasana Oezdena technologia jest około 10 razy tańsza od baterii. Koszt budowy instalacji to około 25 milionów Euro.

Siemens/Hamburg/ETES/Dominik Dziekan