Skrzypkiewicz: Za dwa lata PGNiG pozna potencjał złóż gazu łupkowego w Polsce

30 czerwca 2014, 10:18 Energetyka

Jak powiedział wiceprezes PGNiG Zbigniew Skrzypkiewicz w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, za dwa lata kierowana przez niego spółka chce wiedzieć, jakimi zasobami łupkowymi dysponuje oraz czy i gdzie można liczyć na eksploatację przemysłową.

Do końca 2015 r. PGNiG wykona 22 odwierty, z czego 5 poziomych wraz z pełnym szczelinowaniem. Po przeanalizowaniu otrzymanych danych, w pierwszej połowie 2016 spółka będzie dysponowała informacją, jakimi zasobami dysponuje i gdzie rozpoczęcie eksploatacji jest opłacalne – napisała gazeta.

Jak poinformował dziennik, spółka koncentruje obecnie swoje prace poszukiwawcze na koncesjach zlokalizowanych na Pomorzu, ponieważ uważa tamten obszar za najbardziej perspektywiczny.

Pierwszy z zaplanowanych odwiertów zostanie wykonany w Lubocinie, co do kolejnych decyzja jeszcze nie zapadła – powiedział Skrzypkiewicz w rozmowie z „Rz”.

PGNiG skarży się na problemy natury geologicznej, które będzie chciał rozwiązać. Dlatego też bierze udział w wielu projektach badawczych, dzięki którym stanie się możliwe m.in. przeprowadzanie bezawaryjnych odwiertów poziomych i dobór rodzajów i parametrów szczelinowania dających najlepsze efekty końcowe – napisał dziennik.

Źródło: CIRE.PL