Skutki załamania globalnych cen ropy

3 lutego 2015, 10:59 Alert

(Douglas-Westwood.Rigzone/AP)

Brytyjska firma konsultingowa Douglas-Westwood (DW), przygotowała analizę omawiającą wpływ załamania cen ropy na koniunkturę sektora naftowego przede wszystkim w Ameryce Północnej. Z analizy wynika, że wydobycie ropy na tym obszarze może być w 2015 r. mniej odporne na presję globalnej nadpodaży surowca. Zdaniem autorów DW północnoamerykański rynek jest szczególnie podatny na wahania cen surowców, dlatego spodziewają się, że w Ameryce Północnej liczba aktywnych wiertnic – w ramach oszczędności – spadnie o 29 proc.

Autorzy spodziewają się, że spadek cen będzie mieć w 2015 r. znaczący wpływ na globalny rynek ropy, na ograniczenie wydobycia, zmniejszenie liczby punktów wydobywczych i inne cięcia w skali światowej. Po wzroście liczby aktywnych urządzeń wiertniczych w skali globalnej o 24 proc. w latach 2010-2014, oczekuje się, że liczba tych urządzeń w 2015 roku spadnie o 12 proc.  

Autorzy analizy uważają, że najbardziej wrażliwa na spadek cen ropy jest Rosja. A jeśli do tego dochodzą skutki sankcji zachodnich, raczej jest nieuchronne, że sektor ropy w Rosji pogrąży się w stagnacji. W Ameryce Łacińskiej, załamanie cen ropy zwiększyło presję finansową na brazylijski Petrobras. Ograniczanie wydobycia czeka też Wenezuelę. Analiza DW prognozuje relatywnie najmniej dotkliwe skutki nadpodaży ropy dla kartelu OPEC. Lata po 2015 r. mają być znacznie bardziej korzystne dla globalnego rynku ropy.