Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie afery wiatrakowej

5 grudnia 2023, 15:45 Alert

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo, którego podmiotem jest tzw. ustawa wiatrakowa. Autorom ustawy zarzuca się przestępstwo płatnej protekcji.

Farma Wiatrowa Przykona, Energa, Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Farma Wiatrowa Przykona, Energa, Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska Agencja Prasowa (PAP), powołuje się na słowa ministra sprawiedliwości Michała Warchoła, który przekazał informacje o wszczęciu śledztwa. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępca złożyli posłowie Joanna Lichocka, Krzysztof Szczucki, Jacek Ozdoba i Janusz Kowalski.

– Prokuratorzy zbadają okoliczności powstania projektu, a przede wszystkim, kto jest faktycznie jego autorem. Treść wskazuje bowiem na nieuprawnioną działalność lobbingową czy wręcz działania o charakterze korupcyjnym – powiedział minister cytowany przez PAP.

Agencja podaje, że śledztwo obejmie również podejrzenie manipulacji akcjami giełdowymi Orlenu.

Do sprawy odniósł się marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

– Wszczęcie śledztwa w sprawie projektu ustawy wiatrakowej to jednoznaczna deklaracja polityczna ze strony prokuratury; jeśli prokuratura chce coś sprawdzać, niech to sprawdza; nic nie znajdzie – skomentował marszałek cytowany przez Tokfm.

Tzw. afera wiatrakowa dotyczy projektu nowelizacji przepisów dotyczących mrożenia cen energii, złożonego przez posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050-Trzeciej Drogi.  Zawierał on też przepisy zmieniające dystans, jaki farma wiatrowa powinna zachować od zabudować. Mowa tu o 300 metrach do parków narodowych i 300, lub więcej, do zabudowań mieszkalnych. W tym drugim przypadku odległość byłaby zależna od wielkości turbiny i emitowanego hałasu. Według Onetu Donald Tusk, kandydat na premiera opozycji, nakazał wstrzymanie prac nad ustawą.

Polska Agencja Prasowa / Tokfm / Onet / Marcin Karwowski

Kowalski: Cztery powody dla których nowa ustawa wiatrakowa jest zagrożeniem dla rolnictwa (ANALIZA)