AlertBezpieczeństwo

Słowenia demaskuje propagandę rosyjską o brudnej bombie

Źródło: Freepik

Źródło: Freepik

Rząd Słowenii zareagował na informacje ministerstwa spraw zagranicznych Rosji, które oskarżyło Ukrainę o chęć użycia tzw. brudnej bomby. Jedno ze zdjęć, które wykorzystali Rosjanie, zostało zrobione kilkanaście lat temu i należy do słoweńskiej firmy.

24 października rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło, że “dwie ukraińskie organizacje dostały polecenie wykonania tzw. brudnej bomby” a prace nad nią są na ukończeniu.

Na jednym ze zdjęć widać przezroczyste worki z materiałem radioaktywnym z napisem po słoweńsku “radioaktivno”. Pod zdjęciem opublikowano tabelę z izotopami promieniotwórczymi.

Słowenia demaskuje Rosję

Dzień po publikacji rzekomych dowodów, odpowiedział na to rząd słoweński. – Odpady radioaktywne w Słowenii są przechowywane bezpiecznie i znajdują się pod nadzorem. Nie są wykorzystywane do produkcji żadnych brudnych bomb – czytamy w komunikacie Słoweńców.

Rząd Słowenii podał, że zdjęcie zostało wykonane w 2010 roku i należy do organizacji odpowiedzialnej za gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi ARAO. – Zdjęcie było wykorzystane do profesjonalnych prezentacji ogólnej i zainteresowanej publiki jako materiał wyjaśniający. Zdjęcie przedstawia czujniki dymu, które są w powszechnym użyciu. Zawierają one źródło promieniotwórcze, ale żadne z tych wymienionych w tabeli pod zdjęciem – tłumaczą władze Słowenii.

Brudna bomba, to termin określający broń z materiałem radioaktywnym, który jest rozsiewany przy wykorzystaniu klasycznego materiału wybuchowego.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Rosja oskarża Ukrainę o plan użycia „brudnej bomby”, więc Kijów zaprasza MAEA na kontrolę


Powiązane artykuły

Skutki rosyjskiego ataku na Kijów z 20 na 21 lipca 2025 roku, foto: DSNS

Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Polskie lotnictwo w stanie gotowości

W nocy z 20 na 21 lipca Rosja przeprowadziła zmasowany atak powietrzny na Ukrainę. Celem były m.in. Kijów i Iwano-Frankiwsk,...

Groźne słowa dowódcy NATO w Europie. Padła data wojny światowej

Naczelny dowódca sił NATO w Europie, gen. Alexus Grynkewich uważa, że USA i Unia Europejska mają półtora roku na przygotowanie...

Katastrofa samolotu Air India: Pilot celowo wyłączył silniki?

Są nowe doniesienia o katastrofie samolotu linii Air India z 12 czerwca. Ustalenia amerykańskich śledczych, jak podaje The Wall Street...

Udostępnij:

Facebook X X X